- Амбліопія або «ліниве око» викликане неповним розвитком зорової системи в перші роки життя дитини.
- Може бути викликано косоокістю, різницею в рефракції між очима або з будь-якої іншої причини, яка ускладнює проходження візуального стимулу належним чином на сітківку дитини (наприклад при втрати прозорості однієї зі складових). Як одне з двох очей має нормальний зір, часто процес проходить непоміченим. Якщо це проходить на тлі косоокості, то батьки можуть помітити відхилення. І якщо це вторинне при птозі (опущення верхньої повіки) або при вродженій катаракті (втрата прозорості кришталика), відхилення можна виявити в ранньому періоді при виявленні порушення асиметрії повік або відсутності рефлексів на червоне світло або «біла пляма» в одному з. li>
- Для лікування «лінивого ока» користуються оклюзів очей. Крім того, виходячи з причин, що вплинули на виникнення цього відхилення, призначається лікування (оптична корекція за допомогою окулярів або хірургія). Відхилення у розвитку зору в одному оці в перші роки життя дитину
«Лінье око» або амбліопія
|
< tbody>
Розвивається за наявності:
Косоокість
Розбіжності між рефракцією очей (анізометропія)
Порушеннях при отриманні стимуляції на сітківку або амбліопія (при катаракті, птозі тощо)
|
Ці порушення необхідно почати коригувати до 8 років, пізніше візуальні дефекти можуть стати незворотними.
|
Що таке “ледаче око” чи амбліопія?
Амбліопія або “ледаче око” » є порушеннями зору (одне око бачить гірше, ніж інше) що розвивається при асиметрії у використанні очей протягом перших восьми років життя (розвитку зорової системи). Іншими словами, дитина бачить одним оком краще, ніж іншим. Хоча немає жодних захворювань, які впливають на візуальну здатність одного з очей, мозок отримує візуальний стимул інформації нижчої якості одного з них і з часом починає ігнорувати його . З цієї причини око перестає розвиватися і переходить у стан «ледачого ока».
Чому це відбувається?
Амбліопія відбувається тому, що головний мозок починає ігнорувати візуальну інформацію з очі, передає її нижчої якості, ніж з іншого, навіть у той час, коли всі його структури є здоровими. Це може бути пов’язане з: Відхиленнями зорових осей або strong>косоокістю.
- Анізометропія: це різниця в рефракції очей. Дитина використовує око, яким легше сприймає зображення і припиняє використання ока з найбільшою рефракцією. Сім’я і оточення дитини не помічають нічого дивного, оскільки дитина має нормальний зір з одним з його очей. /%D0%BE%D1%84%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8- icr/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B0/”>катаракта (відсутність прозорості кришталика ), птоз (опущення верхньої повіки) чи порушення непрозорості ¦роговиці можуть привести до порушень розвитку зорової системи.
Як можна виявити “ледаче око”? Які симптоми є за його наявності?
Ліньове око або амбліопію не завжди виходить легко діагностувати, оскільки причини, що викликають ці відхилення, не розпізнаються на перший погляд.
З іншого боку, якщо візуальний дефіцит є одностороннім, це дуже важко виявити в домашніх умовах, оскільки, в більшості випадків, діти не усвідомлюють цього. Найважливіше при амбліопії — це раннє виявлення і своєчасне лікування. Особливу увагу повинні приділяти батьки, які самі мали амбліопічне око. Таким дітям рекомендується перший офтальмологічний огляд у 3 роки.
Слід звернути особливу увагу на деякі попереджувальні знаки, при наявності яких необхідно проконсультуватися у дитячого офтальмолога, бо вони можуть супроводжувати якісь конкретнідитячі
- Якщо дитина мружиться при розгляданні предметів
- При постійних нахилах голови в ту саму позицію при розгляданні
- Часто тре очі, скаржиться на свербіж очей li>
- Часто скаржиться на головний біль, особливо у вечірній час
- Занадто близько| дискомфорт на сонці (світлобоязнь) або проблеми до адаптації в темряві (падає при поганому освітленні)
- Відхилення зорових осей
Як це лікується?
Лікування амбліопії складається з:
- Виправлення дефектів рефракції (близорукість або далекозорість) за допомогою окулярів
- Видалення перешкод, які заважають належній стимуляції сітківки обох очей одночасно (операції по видалення катаракти, хірургія птозу, поліпшення прозорості рогівки і т.д.)
- Вивчення та корекція косоокості, яка порушує бінокулярний зір
- Оклюзії здорового ока для стимуляції розвитку очі з амбліоп виконує зорові вправи на близькій відстані (малює, пише, читає і т.д.)
Найголовніше при амбліопії полягає в тому, щоб запобігти її і почати своєчасне лікування. Від цього залежатиме розвиток зорової системи у дитини.