За день людина моргає в середньому близько 14000 разів. Ми робимо це не замислюючись за інерцією. У момент, коли очі на секунду прикриваються, відбувається природне зволоження слизової оболонки. Цей процес є незамінним для нормального функціонування органів зору. Однак часом ми мимоволі помічаємо, що починаємо моргати частіше за звичний. Чому так відбувається і чи треба щось з цим робити?
Причини частого моргання очима
Вчені встановили, що людина починає частіше моргати в деяких ситуаціях не через хворобу або якийсь патологічний процес. Наприклад, миготіння частішає:
- у процесі читання, коли ми наближаємося до закінчення рядка чи фрази;
- під час розмови з кимось, коли ми домовили пропозицію і виникла пауза;
- при концентрації уваги на якійсь думці.
У цих випадках не виникає дискомфортних відчуттів, болю в очах та інших симптомів. Тобто в даній ситуації прискорене миготіння ніякої небезпеки не становить і вважається нормою. Порушення звичного режиму моргання очей бувають зумовлені офтальмологічними, неврологічними та іншими причинами. Проблеми органу зору, що викликають часте миготіння:
- реакція на яскраве освітлення;
- близорукість і далекозорість;
- блефарит;
- сухість очей;
- інфекційні хвороби (кон’юнктивіт, кератит).
Деякі неврологічні захворювання сприяють надмірному морганню очей. До них відносять неврози (нервові тики), травми головного мозку, хворобу Паркінсона. Також можуть провокувати подібне порушення проблеми в обмінних процесах організму, гормональні збої, алкогольна чи наркотична залежність. Людина часто моргає при попаданні в очі диму, хімічних речовин із різким запахом, пилу. Тоді досить просто усунути дратівливий фактор. Іноді людей турбує відчуття сухості в очах, що супроводжується інтенсивним морганням. Зазвичай для нормалізації стану, достатньо обмежити час роботи за комп’ютером або перегляд телевізора, організувати періодичний відпочинок для очей (прикриваючи їх на час, виконуючи гімнастику), забезпечити зволоження повітря в приміщенні.
Очі часто моргають — що робити
Як видно з причин, що викликають цей дискомфортний стан, іноді достатньо усунути провокуючий фактор, і медична допомога не буде потрібна. Однак, якщо симптом не проходить і супроводжується больовими відчуттями, запаленням та іншими проявами патологічного процесу, необхідно записатися до лікаря. Як правило, у такому разі часте моргання вже не пов’язане з попаданням скриньки або емоційним перезбудженням, і свідчить про наявність захворювання. На прийомі офтальмолог проводить потрібну діагностику. Можливо потрібно буде здати аналіз крові. Тільки після отримання результатів обстеження лікар може поставити точний діагноз та призначити відповідне лікування. Додатково можливе направлення пацієнта на консультацію вузьких фахівців: невролога, ендокринолога, кардіолога чи інфекціоніста. При цьому після постановки діагнозу організують комплексне лікування — усунення причин захворювання лікарем відповідного профілю та полегшення симптомів з боку органів зору офтальмологом.
Якщо причиною виникнення надмірного моргання є перевтома і стрес, то необхідно добре виспатися і відпочити. Доцільно реорганізувати свій робочий графік на деякий час, щоб менше втомлюватися і більше часу приділяти відновленню сил. захворювання, який завжди офтальмологічного характеру. Звичайно, розібратися самостійно у причинах дискомфорту не завжди можливо. Важливо не прогавити час, щоб за наявності патологічного процесу не допустити його прогресування та відвідати офтальмолога. Бережіть свій зір, він незамінний для повноцінного життя!