Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Глаукома. Як запобігти хворобі?

Глаукома – досить поширене захворювання очей. Близько 15% всіх сліпих людей на земній кулі втратилизір саме з цієї причини. Що ж є хворобою і як визначити початок її розвитку?  Глаукома  – це хронічне захворювання очей, яке супроводжується підвищеним внутрішньоочним тиском. Діагноз «глаукома» може поставити лише лікар-офтальмолог у результаті спеціального обстеження. У зв’язку з цим людям старше 40 років слід відвідувати спеціаліста не рідше одного разу на рік. Це важлива умова, оскільки початкова стадія хвороби протікає майже завжди без явних симптомів.    

Самотест на визначення глаукоми

Для того, щоб з’ясувати, чи є у вас схильність до розвитку глаукоми, пропонуємо вам відповісти на низку питань. Чим більше позитивних відповідей, тим більшим є відсоток наявності очної патології.

1. Періодично ловіть себе на думці, що ваш погляд затуманюється. 2. Вам стало важче перемикати погляд з близької відстані на дальню та навпаки. 3. Періодично відчуваєте почуття тяжкості в одному або в обох очах. 4. Епізодично бачите райдужні кола навколо джерел світла. 5. До вечора очі втомлюються набагато частіше, ніж рік тому. 6. Ваші батьки (або хоча б один з них) мали глаукому. 7. З’явився біль, що тягне, в очах. 8. Відзначаєте звуження поля зору. 9. Виникають напади болю в очах, які нерідко поєднуються з головним болем. Причому, якщо біль виникає в одному оці, то голова болить з боку цього ока. Іноді ці напади болю в очах супроводжуються нудотою або блюванням. Якщо позитивних відповідей – 4, варто насторожитися: не виключено, у вас початкова стадія глаукоми. Обов’язково відвідайте офтальмолога. Поряд з цим постарайтеся знизити навантаження на очі: менше часу проводьте за комп’ютером, обмежте перегляд телевізора, робітьгімнастику для очей.

Якщо кількість позитивних відповідей більше 4-х, необхідна термінова консультація та подальше спостереження у офтальмолога.  

Діагностика глаукоми

Втрата зору – процес тривалий. Може продовжуватися протягом кількох років. Початок розвитку хвороби діагностується офтальмологом під час обстеження. Діагностика передбачає вимірювання внутрішньоочного тиску; вивчення очного дна, диска зорового нерва; дослідження поля зору; оцінку будови кута передньої камери, через який здійснюється відтік рідини з ока, ультразвукове дослідження.  

Лікування глаукоми

Головна мета лікування – уповільнити процес пошкодження тканин ока та відмирання зорового нерва шляхом нормалізації рівня внутрішньоочного тиску (ВГД). На сьогоднішній день існує три основні методи лікування глаукоми. Вибір тактики залежить від типу глаукоми та стану хворого.

  • Медикаментозне лікування (консервативне). Застосовується комбінація лікарських засобів (краплі), які підтримують баланс рідини у хворому оці та не дають підвищуватись ВГД. Крім того, використовується, так звана, терапія, що відволікає (гарячі ножні ванни, сольові проносні, банки, п’явки на область скроні). У разі погіршення стану хворого показано хірургічне втручання.
  • Лазерне лікування. Направлено на усунення внутрішньоочних блоків, що виникають по дорозі відтоку внутрішньоочної рідини (ВГЖ) в оці. Операція призводить до вирівнювання тиску задньої та передньої камери ока. Застосовується при первинній, вторинній глаукомі закритокутовій, а також змішаній формі глаукоми.
  • Хірургічне лікування. Показано хворим із стійким та значним підвищенням внутрішньоочного тиску (ВГД). У тих випадках, коли медикаментозна терапія не дає поліпшень, коли поле зору швидко погіршується. Фітотерапія при глаукомі.  Крім основного лікування підтримати свій зір можна за допомогою фітокомплексів. Їх застосування знижує ризик розвитку хвороби, попереджає дистрофічні зміни сітківки та кришталика, нормалізує тонус очей м’язів, запобігає атеросклеротичному пошкодженню судин очей.  

    Рекомендації хворим на глаукому

    1. Уникайте фізичних і нервових перевантажень. Причина – у слабких судинах, які можуть луснути від навантаження. Гранична вага, яку можна піднімати – 10 кг. Не можна працювати нахилившись. При глаукомі шкідливий приплив крові до голови. Не нервуйте. Хвилювання може підняти артеріальний тиск та внутрішньоочний.

    2. Обмежте перегляд телевізора до 3 годин на день.

    3. Уникайте темряви. У темряві очі зіниці розширюються, а це сприяє підвищенню внутрішньоочного тиску.

    4. Пам’ятайте про вітаміни. Вони нормалізують обмінні процеси в організмі та покращують мікроциркуляцію та приплив крові до ока. Серед усіх груп вітамінів найбільш важливі для хворих на глаукому вітаміни А (бета-каротин), Е і С. Вони мають високі антиоксидантні властивості, що запобігає прогресуванню захворювання.

    5. Більше гуляйте на свіжому повітрі. Нестача кисню негативно впливає на стан судин, а глаукома – це вияв системної судинної патології.

    6. Обмежте прийом рідини до 1-1,5 л на добу (включаючи перші страви). Виключіть із раціону міцний чай, каву, пиво, вино, міцний алкоголь.

    7. Правильно харчуйтесь. Дієта переважно повинна бути молочно-рослинною, багатою на вітаміни і мікроелементи.

    8.Якщо ви курець, відмовтеся від залежності.

    Якщо ви керуєте автомобілем:< /h3>

    1. При керуванні користуйтеся окулярами.

    2. У сонячний день надягайте спеціальні захисні зелені окуляри для хворих на глаукому.

    3. Не сідайте за кермо у сутінковий чи нічний час.  Пам’ятайте! Що раніше ви звернетеся за допомогою до фахівця, тим більше шансів зберегти зір. Глаукома – необоротний процес. Однак при своєчасному та правильному лікуванні хворобу можна зберегти зорові функції.