Про що йтиметься? Про Глаукома – хронічне прогресуюче захворювання очей, що призводить до незворотного поразки зорового нерва і що проявляється поступовим погіршенням зору, до його втрати. Раніше у народі зустрічалася її назва така, як темна вода, зелена вода тощо. Крім того, це захворювання має епітет – підступне. Пояснимо! Перші етапи захворювання проходять безсимптомно, людина не відчуває особливо ніяких незручностей. Тільки коли хвороба розвинулася, пацієнт помітить затемнення, перешкоди і, можливо, біль в очах – у цій ситуації йтиметься вже не про відновлення зору, а про те, щоб зберегти те, що залишилося.
Для нормального функціонування очі потрібний постійний інтенсивний обмін речовин. У прозорих структурах ока – рогівці, кришталику – немає судин. Доставка поживних речовин та видалення продуктів життєдіяльності відбувається в них завдяки прозорій внутрішньоочній рідині, яка постійно омиває їх. Тільки подумати! За добу 200 мілілітрів рідини обмінюється у кожному оці. Циркуляція внутрішньоочних рідин забезпечує нормальний рівень внутрішньоочного тиску (ВГД), необхідного для підтримки постійної кулястої форми ока, а також живлення всіх прозорих тканинних структур ока. Постійність ВГД забезпечується рівновагою між кількістю рідини, що надходить в око і відтікає з ока.
Якщо порушиться рівновага: внутрішньоочної рідини утворюється більше норми або порушується її виведення через дренажну систему, кількість рідини в оці збільшується. Її нагромадження викликає підвищення ВГД. Високе ВГД діє згубно насамперед на волокна зорового нерва: порушується їхнє кровопостачання, харчування, знижується зорова функція. При дуже високому ВГД волокна гинуть, людина втрачає зір. Найгірше — функції, що втратилися, не відновлюються.
Дуже важливо перевіряти своє ВГД на огляді у офтальмолога 1 раз на рік. Якщо у пацієнта виявиться підвищений ВГД, офтальмолог призначить профілактичне лікування. З підвищеним ВГД пацієнт повинен стежити за його рівнем за схемою, яку рекомендує йому офтальмолог.