Набряк макули – це запалення або потовщення макули ока.
Жовта пляма або макула є частиною сітківки, що відповідає за центральний зір, яка дозволяє нам бачити деталі. Ця область сітківки має дуже важливе значення для якісного зору. Як виникає макулярний набряк? Набряк макули виникає, коли рідина кровоносних судин, які кровопостачають сітківку, накопичується в макулі з -за їх аномалій або тому, що їх стінки занадто тонкі і стають проникними. Це скупчення рідини викликає запалення макули. У багатьох випадках набряки жовтої плями периферичний зір зберігається, хоча центральний зір змінюється і її інтенсивність може змінюватись (легка або важка).
Причини
У деяких випадках цей стан може виникнути після операції на оці. У разі макулярного набряку, який з’являється після операції з видалення катаракти, він відомий як кістозний макулярний набряк (МО). Також це захворювання може бути пов’язане з іншими патологіями очей, як:
Діабетична ретинопатія Дегенерація жовтої плями, пов’язана з віком Увеїт Деякі види ретиніту Деякі пухлини в оці Генетичні розлади, такі як макулярна дистрофія
Це розлад також може бути спричинений травмами очей або побічними ефектами деяких лікарських препаратів.
У разі хворих на діабет набряк жовтої плями, як правило, є найчастішою причиною втрати зору.
Симптоми
Набряк жовтої плями може виявлятися на початку з невеликою кількістю симптомів. . Крім того, він також характеризується як безболісний стан.
У міру розвитку набряку жовтої плями можуть виявлятися такі симптоми:
втрата центрального зору затуманений зір спотворення прямих ліній
У деяких випадках макулярний набряк може з’явитися швидко, як у випадку венозного тромбозу сітківки.
Як це діагностується?
Офтальмологічне обстеження за допомогою біомікроскопа або щілинної лампи. Оптична когерентна томографія (ГКТ) для перевірки товщини та морфології макули. За допомогою цього тесту вона перевіряється на наявність рідини. Флюоресцентна ангіографія для перевірки наявності рідини з кровоносних судин. У разі появи набряку жовтої плями офтальмолог призначить найбільш підходяще лікування залежно від причини, розвитку та історії хвороби пацієнта.
Найпоширеніші методи лікування:
Очні краплі або протизапальні засоби, у менш серйозних випадках. Вогнищева лазерна хірургія зменшення проникності кровоносних судин. Мета її полягає в тому, щоб усунути витоки, засновані на малих лазерних імпульсах у макулі, щоб стабілізувати зір пацієнта. У деяких випадках необхідно провести кілька лазерних сеансів для покращення зору. Якщо набряк жовтої плями стався на обох очах, лікування буде застосовано на одному оці, а за кілька тижнів — на іншому. Лікування препаратами, що вводяться в очі шляхом інтравітреальних ін’єкцій. Використовувані лікарські засоби являють собою стероїди та агенти, що інгібують ендотеліальний фактор росту (анти-VEGF), для зменшення зростання кровоносних судин та утруднення їх витоку. Ці препарати вводяться у порожнину склоподібного тіла шляхом ін’єкції. Ін’єкції проводяться під місцевою анестезією, тому це безболісне лікування.
Чи можна запобігти макулярному набряку?
Набряк макули, в деяких випадках, пов’язаний з іншими патологіями, такими як діабет. У цих випадках необхідно буде контролювати це захворювання, стежачи за тим, щоб рівень цукру в крові був в нормі. особливо за наявності сприятливих факторів.