Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Про ризики купання з контактними лінзами

Окрім можливих подразнень очей, викликаних хлором або не чистою водою, одним із найбільших ризиків є купання з контактними лінзами. Це пов’язано з небезпекою зараження мікроорганізмом, відомим як амеба.

Буквально останніми днями в кількох ЗМІ з’явилися статті про історію Ніка Хамфріса, 29-річного хлопця зі Шропшира (Англія), який втратив зір у правому оці після того, як у нього потрапив мікроорганізм, відомий як Акантамеба, під час купання з контактними лінзами.

Як повідомив Хамфріс декількома засобами масової інформації, одного разу він відчув хворобливу подряпину в оці, але не вжив жодних заходів, поки через кілька днів, побачивши, що біль не зменшився, звернувся до окуліста. Той порекомендував негайно вирушити до лікарні, де після перевірки йому поставили діагноз Acanthamoeba. Однак, через кілька тижнів він різко втратив зір у цьому оці. З того часу Хамфрісу провели дві процедури: процедуру поперечної зшивки рогівки (cross-linking ) з метою зміцнення тканин рогівки та трансплантацію амніотичної мембрани. Тепер він чекає пересадки рогівки, сподіваючись відновити зір у правому оці.

— Якщо ми носимо контактні лінзи, чи повинні ми намагатися не купатися і не приймати душ із ними?

Так, це дуже важливо пам’ятати, тому що лінза може викликати певну мікротравму рогівки – частина ока, яка схожа на скло, розташована в передньому відрізку ока. Таким чином, бактеріальна флора, яку ми всі маємо на шкірі та в очах, може проникнути всередину та викликати інфекцію. У випадку Ніка Хамфріса це була Acanthamoeba, яка найчастіше впливає на очі і може бути знайдена у не зовсім чистій воді. У цих випадках цьому мікроорганізму вдається швидко проникнути в мікрорани, викликані контактними лінзами, що може призвести до дуже серйозної проблеми для очей.

— Який процес цієї інфекції? Зазвичай контактна лінза створює мікротравму (мікрорани) на поверхні рогівки. Потім мікроорганізми можуть проникнути через ці рани у око. Є мікроорганізми, які є більш банальними, та інші, які набагато серйозніші, такі як Acanthamoeba. У випадку Acanthamoeba більше ризику, якщо ви купаєтеся з контактними лінзами в басейнах, у морі або подорожуєте до країн, де немає необхідних гігієнічних умов.

— Як правило, ми не повинні купатися або приймати душ із лінзами, особливо в не дуже чистій воді. Але тоді це викликає у мене ще один сумнів: якщо я потрапляю у воду без контактних лінз (бо я щойно зняв їх), мікро-рани, про які ми говоримо, все ще будуть там…

Насправді, так, але це мікро-рани, які гояться дуже швидко, без проблем. Проблема при купанні в контактних лінзах полягає в тому, що контактна лінза може бути заражена мікроогранізмами. І тут може статися те, що сама лінза несе мікроорганізми. Тому якщо лінза заражена, ми не очищаємо її належним чином і надягаємо знову, можливо, ми знову заражаємося. Наприклад, коли приходять пацієнти з інфекціями рогівки, ми робимо бактеріологічний посів контактних лінз, щоб з’ясувати, які бактерії чи мікроорганізми є на її поверхні.— Тому що вони зберігаються на поверхні лінзи.

Так, мікроорганізм може потрапити в пластик контактних лінз.

Використання контакних лінз дуже поширене через їх зручність, але так само існують і ризики. У випадку з хлопцем, про якого ви розповіли раніше, схоже на те, що він заразився Acanthamoeba. Цей мікроорганізм не дає втрати зору моментально, а викликає деякі травми, які можна лікувати, але іноді їх плутають з іншими мікроорганізмами. Слід мати на увазі, що Acanthamoeba дуже небезпечний і багато випадків закінчуються трансплантацією рогівки.

Коли ми сумніваємося і для нашої безпеки, набагато краще входити у воду без контактних лінз.