Астигматизм, поряд з короткозорістю та далекозорістю, відноситься до рефракційних патологій ока і є однією з основних причин зниження гостроти зору, особливо в молодому віці. Причина цього – порушення в заломлюючій оптичній системі ока.
Як відомо, астигматизм – це різне заломлення рогівки ока у двох різних меридіанах. У цьому випадку звичайні двоопуклі скла окулярів не здатні повністю скоригувати зір. І офтальмологи призначають спеціальні циліндричні стекла. Що ж вони є?
Окуляри з циліндричними лінзами. Механізм дії.
Це спеціальні відрізки скла у вигляді обрізаного циліндра. Їхня унікальна властивість полягає в тому, що промені світла, що потрапляють у площину, паралельну осі скла, не заломлюються, а промені, що потрапляють у площину, перпендикулярну до осі, зазнають заломлення. При призначенні окулярів з циліндричним склом, крім заломлюючої сили, в рецепті офтальмолог вказує і положення осі скла. Для цього використовується міжнародне позначення, за яким градуси відраховуються від горизонтального меридіана праворуч наліво.
Припустимо, що пацієнту потрібна корекція простого прямого міопічного астигматизму в 2 діоптрії. У цьому випадку у вертикальному меридіані міопія становить 2 діоптрії, а в горизонтальному – емметропія (тобто порушення у рефракції немає). Офтальмолог призначає окуляри з увігнутим циліндричним склом у 2 діоптрії та горизонтальною віссю 0 градусів. При цьому виправляється міопічна складова у вертикальному меридіані і не змінюється рефракція горизонтальному.
У разі гіперметропічного астигматизму призначають збірні циліндричні лінзи. У цьому випадку в горизонтальному меридіані зір буде скориговано, а вертикальне не торкнеться, тобто залишиться емметропія.
При складному астигматизмі використовують комбінацію двох стекол, за допомогою сферичного скла виправляють загальну рефракцію, за допомогою циліндричного — різницю у заломленні у двох головних меридіанах.
Переваги очкової корекції
Основна перевага очок порівняно з іншими методами корекції – це, в першу чергу, економічна складова, доступність та простота у використанні. А також легка оборотність: окуляри, що зламалися або втратилися, можна швидко замінити на аналогічні. Поряд з цим “складні” астигматичні лінзи звужують поле зору, сильно обмежуючи бічний зір, при цьому порушуються розміри і пропорції зображення, що завдає незручності і часто псує зовнішній вигляд, особливо при високих ступенях короткозорості та астигматизму. Деякі пацієнти не здатні адаптуватися до таких окулярів, виникає так звана непереносимість окулярів.
Фахівці рефракційного відділення Центру відновлення зору мають великий досвід у підборі “складних” окулярів. Після підбору очок ми рекомендуємо періодично проходити контрольні обстеження для призначення сильніших чи слабкіших лінз. Незайвим також буде огляд очного дна у лазерного хірурга та контроль очного тиску – ці процедури допоможуть уникнути суттєвих проблем з очима в майбутньому. Крім того, ми можемо запропонувати й інші сучасні способи лікування.
div>