Багато людей, починаючи ще з дитячого віку, скаржаться на різні проблеми із зором. У цьому винна безліч факторів: неправильний спосіб життя, шкідливі звички, стреси тощо. Чи можна уникнути захворювань очей?
Про способи профілактики хвороб очей розповість Ольга Венедиктова, лікар-офтальмолог науково-практичного центру лазерних методів лікування ока КДКОБ «Центр мікрохірургії ока».
1. Профілактичні огляди
Після 40 років кожній людині хоча б раз на рік потрібно приходити на профілактичні огляди до офтальмолога, навіть якщо його нічого не турбує.
2. Збалансоване харчування
Для здоров’я очей дуже корисні лютеїни та зеаксантини – ці особливі пігменти ¦сприяють нормальному функціонуванню фоторецепторів очей, які сприймають світло і створюють «картинку», яку ми бачимо. У великій кількості ці речовини містяться в різній зелені та зелених овочах. З зелені особливо варто виділити шпинат, оскільки він є лідером за вмістом цих та інших поживних речовин. Корисні та інші зелені овочі та фрукти: огірки, яблука, болгарський перець, цукіні, броколі тощо. Крім того, для очей необхідний також цинк, вітаміни С, А, Е. Цинк міститься в бобових, цільнозернових кашах та грибах. У раціоні харчування хоча б двічі на тиждень має бути риба. Найкраще, якщо це буде оселедець чи інші морські сорти риб. Також для зору дуже корисна рослинна олія, але не будь-яка, а та, яка містить ненасичені жирні кислоти – сюди належать оливкова та лляна. Такі олії потрібно вживати щодня. А в соняшниковій олії набагато більше саме насичених жирних кислот. Крім того, у лляній або оливковій олії міститься велика кількість вітаміну Е, який також необхідний для здоров’я очей. Слід їсти якомога менше жирного і смаженого – такі страви сприяють виробленню «поганого» холестерину, який з віком відкладається на стінках судин, у тому числі і судин очей. Цей процес призводить до поступової закупорки судин. Якщо це трапляється в серці, відбувається інфаркт, в головному мозку – інсульт, а якщо в оці – тромбоз вен сітківки. Такі ускладнення з боку очей загрожують не лише зниженням зору, а й повною його втратою.
3. Відмова від шкідливих звичок
Відмовтеся від куріння, алкоголю та інших шкідливих звичок. Доведено, що куріння в 20 разів підвищує ризик розвитку макулодистрофії – дегенеративних змін у сітківці, які з часом призводять до центральної сліпоти.
4. Правильна організація роботи за комп’ютером
Працюючи за комп’ютером, кожні 40-50 хвилин необхідно робити перерви хоча б на 5-10 хвилин, під час яких дивитися вдалину, а також робити вправи для очей, таким чином даючи очам відпочинок .
5. Заняття спортом
Благотворно впливають на очі плавання, настільний та великий теніс. Наприклад, дуже корисний настільний теніс, оскільки під час занять відбувається розвантаження для очей, адже людина постійно «бігає» очима в далечінь. А до силових видів спорту (наприклад, боксу, боротьби) треба підходити акуратно, оскільки вони несуть ризики травм та розриву сітківки очей. Дотримуйтесь цих нескладних порад – так ви зможете зберегти свій повноцінний зір!