Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Причини виникнення катаракти

Катаракта – одне з найпоширеніших захворювань органу зору. Приблизно чверть людей похилого віку страждає на порушення прозорості кришталика. Причинами патології можуть стати різні фактори, проте важливо вчасно розпізнати розвиток катаракти при перших симптомах хвороби. Своєчасне звернення до офтальмолога для діагностики та індивідуального підбору ефективного методу лікування – важливий пункт у профілактиці ускладнень. людського ока. Кришталик є двоопуклою освітою і знаходиться за райдужною оболонкою, прикріплюється він в ложі біля війкового тіла. Функція утримання кришталика покладається на зв’язковий апарат очного яблука.

Хрусталик як оптична лінза відтворює картину об’єкта, що сприймається, на сітківці і одночасно оберігає її від шкідливого випромінювання як світлофільтр.

Важливо розуміти, що в відсутні кровоносні судини та нервові закінчення, що унеможливлює больові відчуття або запальні зміни при його патологіях. Тому катаракта до видимих ​​змін кольору очей може залишатися безсимптомною.

Причини розвитку катаракти

Пряма причина виникнення катаракти – це біохімічні перетворення білкових структур, що входять до її складу. >Помутніння кришталика може бути вродженим. Тоді симптоми захворювання проявляються у дітей із перших днів життя. Причини появи катаракти вродженого походження – різні фактори, що вплинули на процеси розвитку дитини ще до народження: Внутрішньоутробна інфекція. Такі серйозні патології, як венеричні захворювання, інфекції, наприклад краснуха, вплив вірусів та інших патологічних мікроорганізмів може порушити природні процеси формування зорової системи у плода.

  • Прийом певних груп препаратів. Глюкокортикоїдні протизапальні засоби, цитостатики, вітаміни деяких груп у великих дозах та інші ліки можуть порушувати процеси розвитку органу зору.
  • Токсичні фактори. Хімічні отруєння, іонізуюче випромінювання та інші порушення змінюють стан органу зору майбутньої дитини.
  • Хвороби матері. Метаболічні розлади, такі як цукровий діабет, системні декомпенсовані патології, генетичні та хромосомні хвороби можуть виявитися у плода різними порушеннями розвитку, у тому числі у вигляді катаракти.
  •  

    < img alt="" src="https://www.cvz.ru/UserFiles/Image/katarakta-vrogdennaya.jpg">

    Однак найчастіше захворювання зустрічається у віці старше 40 років. Пресбіопія – природна далекозорість у зв’язку з віковими змінами органу зору – призводить до підвищення ризику зміни прозорості кришталика та появи початкових ознак катаракти. Розвиток катаракти може відбуватися під впливом таких станів:

     

    • обтяжена спадковість;
    • близорукість або далекозорість високого ступеня;
    • глаукома;
    • інфекційні процеси органу зору;
    • < li>постійний вплив ультрафіолетового опромінення;

    • вплив несприятливих факторів професійної діяльності, важкі умови праці;
    • гіпертонічна хвороба;
    • цукровий діабет та інші метаболічні розлади;
    • li>

    • прийом агресивних лікарських препаратів.

     

    Катаракта – це дистрофічне захворювання, яке призводить до втрати здатності кришталикової лінзи пропускати промені світла на сітківку ока, що стає причиною втрати зору.

    Перші симптоми захворювання

    Незважаючи на те, що головним проявом катаракти залишається помутніння деяких зон кришталика або всієї його тканини цілком, перші ознаки патології з’являються раніше, і помітити їх складніше .

    Початок розвитку захворювання пов’язаний із прогресуючим погіршенням гостроти зору. У цьому симптоми залежить від зони поширення процесів денатурації білка. Якщо помутніння кришталика починаються з екваторіальних зон, гострота зору практично не змінюється, що створює у пацієнтів ілюзію відсутності захворювання. Ядро кришталика – високочутлива зона, яка безпосередньо відповідає за гостроту зору. Її помутніння неминуче викликає скорочення полів зору та різке погіршення візуального сприйняття предметів.

    Початкова стадія катаракти також може призводити до тимчасового поліпшення зору поблизу, що змушує пацієнтів віком від 40 до 50 років навіть відмовитися від окулярів для читання. Такі зміни викликають помилкове відчуття позитивних змін у функціонуванні зорової системи, і пацієнти перебувають у періоді уявного благополуччя.

  • Зниження гостроти зору. Початкова стадія катаракти може призводити до погіршення зору до 20% від норми. Перехід помутніння кришталика на нові етапи призводить до постійного погіршення симптомів. Згодом пацієнт розрізняє лише спалахи яскравого світла чи пальці перед очима. Стадія перезрілої катаракти характеризується повною сліпотою, проте до цього етапу пацієнти зазвичай звертаються за допомогою до офтальмологів, і оперативне лікування проводиться раніше, ніж настає повна втрата зору.
  • Неможливість корекції. рефракції, такі як короткозорість, далекозорість або астигматизм, можна виправити за допомогою окулярів або контактних лінз. Зниження гостроти зору при катаракті не коригується лінзами – часто пацієнти звертаються до оптики з метою підбору окулярів для читання, проте залишаються незадоволеними результатами. Важливо записатися на повноцінне обстеження у офтальмолога вже на цьому етапі, щоб виявити справжню причину порушень та розпочати ефективне лікування якомога раніше.
  • Часта зміна очок. Додатковий симптом, який може бути помітний для родичів пацієнтів, полягає в тому, що хворі занадто часто змінюють окуляри для роботи та читання на лінзи для дали, при цьому їх значно частіше не влаштовує корекція.
  • Необхідність додаткового освітлення. Початкові стадії катаракти характеризуються порушеннями сутінкового зору – сприйняття об’єктів, читання та роботи в умовах недостатнього освітлення. Це змушує пацієнтів включати додаткові джерела світла або відмовлятися від роботи у вечірній час.
  • Зміна сприйняття кольору. Навіть якщо гострота зору не змінюється, можуть порушуватися процеси сприйняття відтінків – кольори пацієнтам з катарактою здаються блідими і не такими яскравими.
  • Світлочутливість. Яскраве сонячне проміння або освітлення в приміщеннях викликає у таких пацієнтів відчутний дискомфорт. Люди з катарактою воліють носити сонцезахисні окуляри, щоб позбутися неприємних симптомів сльозотечі і болю в очах при погляді на яскраво освітлені об’єкти. довкола джерел яскравого світла. Це також змушує пацієнтів носити темні окуляри або виходити з дому після настання темряви, а не вдень. , запаморочення, поганого самопочуття, швидкої стомлюваності при роботі. Виникнення зрілої катаракти призводить до візуального дефекту – плям помутніння на кришталику, змін кольору зіниці на білий або блакитний. Перестигла катаракта характеризується повним розпадом волокон кришталика, коли кришталикова речовина розріджується, втрачає свої біохімічні властивості і набуває молочно-білого відтінку.

    Важливо звернути увагу на перші ознаки захворювання, щоб не допустити розвитку пізніх стадій катаракти. втручання для лікування патології мають більше ризиків, а їхня ефективність зменшується.

    Як запобігти катаракті

    Незважаючи на те, що причини появи катаракти достовірно невідомі, існують способи знизити ризики розвитку патології. Існує низка рекомендацій, які дозволяють уповільнити розвиток катаракти, якщо вона була діагностована на ранніх стадіях. /p>

    • Куріння. Зловживання тютюновими виробами суттєво знижує ефективність імунних відповідей організму та сприяє розвитку будь-яких захворювань, у тому числі катаракти.
    • Ультрафіолетове опромінення . Суттєвий негативний вплив на орган зору надає сонячна радіація, тому важливо вибирати якісні сонцезахисні окуляри для літнього сезону.
    • Механічні ушкодження. з очима можуть запустити незворотні процеси зміни внутрішньоочних структур.
    • Хвороби очей. Порушення рефракції, часті запальні зміни та інші патології порушують нормальне функціонування зорового тракту і можуть призводити до розвитку вторинної катаракти. /li>

     

    Декомпенсовані захворювання. Важливо ретельно стежити за власним станом здоров’я, виконувати всі рекомендації лікарів, приймати препарати для контролю гіпертонічної хвороби, цукрового діабету та інших системних захворювань. Основні поради для профілактики виникнення або прогресування катаракти:

    • Захищати очі. Важливо берегти орган зору – носити спеціальний захист людям, чия професійна діяльність пов’язана з ризиком потрапляння сторонніх тіл, носити сонцезахисні окуляри, уникати травматичних ушкоджень. При роботі за комп’ютером необхідно дотримуватися рекомендованої відстані, робити перерви або застосовувати спеціальні окуляри для перегляду інформації на екранах.
    • Вісти здоровий спосіб життя ЗОЖ. Крім відмови від шкідливих звичок, необхідно також підібрати збалансоване харчування та забезпечити достатнє надходження вітамінів та мікроелементів для роботи зорової системи. Також доведено, що регулярні заняття спортом знижують ризики помутніння кришталика.
    • Проходити медичні огляди. Регулярні профілактичні огляди дозволяють виявити всі порушення роботи органу зору на початкових етапах. Після 40 років важливо проводити вимірювання внутрішньоочного тиску. Глаукома також є додатковим фактором ризику розвитку катаракти.

     

    Якщо діагноз вже був поставлений, проте хірургічне лікування офтальмолог вважав за можливе відкласти, важливо чітко дотримуватися всіх рекомендацій лікаря – дотримуватися кратності прийому лікарських засобів, регулярно приходити на обстеження.