Вже почався навчальний рік, і мільйони першокласників вирушать на свою першу лінійку. Однак шкільна пора— це не тільки час розуміння нових знань, а й час, коли значно зростає навантаження на дитячий організм, включаючи зір дитини. Ми з’ясували у експерта, як шкільні заняття можуть позначитися на зорі дитини та що робити, щоб вчасно запобігти розвитку очних захворювань.
Які проблеми із зором можуть виникнути у школярів?
На сьогоднішній день найпоширенішим захворюванням очей серед школярів є короткозорість (міопія) різного ступеня вираженості. Вона може передаватися у спадок, але найчастіше виникає як наслідок високого зорового навантаження. В останні роки кількість дітей зі скаргами на погіршення зору лише зростає, а більшість батьків зізнаються, що дитина проводить надто багато часу з телефоном у руках. У результаті після кількох годин за підручниками та зошитом дитина додатково навантажує очі вже вдома, сидячи за комп’ютером або невеликим екраном мобільного телефону.
Навіть під час літніх канікул зорове навантаження у школярів зменшується незначно. Сьогодні діти проводять дуже мало часу на вулиці, замінюючи ігри на свіжому повітрі на смартфон. Навантаження на ще не сформовану зорову систему дитини стає занадто інтенсивним і не дозованим, призводить до зорової стомлюваності і провокує розвиток міопії. стомлюються, гірше бачать написане на дошці, а отже, й гірше справляються зі шкільними завданнями. При більш серйозних аномаліях рефракції (тобто порушення заломлення світлових променів в оптичній системі ока, через яке фокусування на зображенні стає нечітким) дитині вже складно розрізняти написане у власному зошиті.
Чи можуть заняття фізкультурою нашкодити очам?
Спортивні заняття вкрай корисні для профілактики очних захворювань. Для природної релаксації очі ідеально підходять біг, плавання, а також ті види спорту, де відбувається переключення з близьких об’єктів на далекі — наприклад, волейбол, теніс, бадмінтон.
А ось спровокувати погіршення зору здатні проблеми з хребтом і порушення кровообігу у шийному відділі. З їхньою появою звичні перекиди на фізкультурі можуть мати неприємні наслідки для здоров’я в цілому, тому їх потрібно обов’язково лікувати у невролога та ортопеда.
Що робити, щоб запобігти розвитку порушень зору?< /p> Для профілактики міопії дитина повинна проводити на свіжому повітрі не менше 2-3 годин на день. Ідеальний варіант — коли вдається поєднати прогулянку на вулиці із заняттями видами спорту, які передбачають почергове фокусування очей поблизу та вдалині. Наприклад, ви можете взяти з собою м’яч і зіграти у волейбол або влаштувати невеликий тенісний турнір.
З шести років зір дитини необхідно перевіряти у фахівця двічі на рік. У цьому віці підвищується ймовірність розвитку короткозорості, адже відчутно збільшується й зорова активність: підготовчі гуртки, школа, домашні завдання — для незміцнілої зорової системи такі навантаження є інтенсивними. Якщо ви помітили, що дитина мружиться, нахиляється ближче до тексту або підходить до телевізора, повертається до об’єкта, що розглядається однією стороною, нахиляє голову і читає «носом», не відкладайте візит до офтальмолога — ці симптоми говорять про перші ознаки міопії у дитини. Її важливо вчасно спіймати на ранній стадії та підібрати правильний вид корекції, щоб уповільнити подальше прогресування захворювання.
Будьте готові до того, що ви можете зіткнутися з відмовою дитини носити окуляри. Поставтеся з розумінням, адже для школяра необхідність носити окуляри — великий стрес. Дозвольте йому самому вибрати оправу, що сподобалася — так буде легше звикнути до нового аксесуара. Батькам обов’язково потрібно звернути увагу на якість лінзи, міцність і зручність оправи.
Відмінною альтернативою для контролю над короткозорістю можуть послужити спеціальні «нічні» ортокератологічні лінзи, які потрібно носити лише під час сну. За рахунок особливої форми та поверхневого натягу такі лінзи тимчасово змінюють форму епітелію, що покращує зір та дозволяє зупинити розвиток міопії. При правильному доборі, якісному догляді та регулярному використанні додаткові засоби корекції (окуляри та контактні лінзи) не потрібні.
Робота за екранами гаджетів
Сьогодні посадити дитину за книгу – завдання непросте, проте відволікти його від екрану смартфона може виявитися ще складнішим. До того ж, і в школі на зміну звичайним щоденникам прийшли електронні, а цифрові планшети поступово витісняють звичні підручники. Все це разом призводить до значного збільшення часу, що школяр проводить перед екранами гаджетів, і, як наслідок, у рази зростає навантаження на очі. Щоб не допускати зорової перевтоми, слід дотримуватись ряду простих правил при роботі за комп’ютером, які актуальні не тільки для дітей, а й для дорослих.
Відстань від очей до монітора має бути більшою, ніж до підручника, 50– 60 см. При цьому розгортка монітора комп’ютера або електронного планшета повинна бути строго вертикальною. Не забудьте відрегулювати яскравість і величину шрифту, щоб очам було комфортно.
Тривалість безперервної роботи за комп’ютером для дітей шкільного віку не повинна перевищувати 40 хвилин, після цього потрібно обов’язково дати очам відпочити. Під час занять за електронними пристроями потрібно дотримуватись правил 20–20: 20 хвилин працюємо за комп’ютером або планшетом, потім 20 секунд відпочиваємо і дивимося в далечінь, дозволяючи м’язам очей розслабитися. А загальний час, проведений дитиною за гаджетами, краще обмежити двома-трьома годинами на день.
На що звертати увагу в школі?
Насамперед приділіть увагу тому, щоб шкільна парта та письмовий стіл будинку були підходящою висоти, а робоче місце добре висвітлювалося з правильного боку. Якщо дитина правша, то джерело світла — вікно чи лампа — повинні бути ліворуч, так, щоб робоча рука не загороджувала світло під час листа. Якщо дитина важко бачить написане на дошці із задньої парти, потрібно обов’язково пересісти вперед; краще відразу обговорити це питання з учителем.
Підручник слід тримати на відстані 30-40 см від особи. Перевірити, чи дотримується воно, нескладно: попросіть дитину спертися на лікоть і притулити долоню до обличчя. Не можна читати в положенні лежачи — так дотримуватися потрібної відстані до книги набагато складніше, а при читанні лежачи на боці виникає несиметричне навантаження на шийний відділ хребта, яке може викликати головний біль.