Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Синдром сухого ока: що це та чому виникає

Неприємне відчуття сухості в очах, напевно, виникало у кожного. Такий стан зветься синдром сухого ока і відбувається в результаті зниження вироблення сльозової рідини або зміни її складу. Якийсь час тому відчуття сухості в очах пов’язували з хворобою Шегрена — патологія сполучної тканини, при якій уражаються слинні та слізні залози. Однак пізніше стало зрозуміло, що ці процеси можуть не мати загальних ознак і різний вплив на вироблення сльозової рідини.

Ознаки сухого ока

Прояви можуть бути різноманітні, але в більшості випадків супроводжуються печінням, відчуттям присутності дрібних частинок при морганні. Іноді може виникати спотворення сприйняття зображення, почервоніння рогівки. Через недостатнє зволоження слизової оболонки органу зору, може виникати компенсуючий ефект — мимовільна сльозотеча. Найчастіше такий процес викликає набряклість носоглотки та нежить. При нестачі вологи та пошкодження судин ока виникає підвищений ризик проникнення інфекції, що може стати причиною розвитку захворювань. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то можливі патологічні процеси кон’юнктиви та рогівки. У цьому випадку на зміну дискомфорту приходять неприємні болючі відчуття.

Сухе око: причини

Синдром сухого ока може бути викликаний різними причинами. Основні з них:

  • Ношення лінз. Іноді саме собою використання засобів корекції зору може викликати відчуття сухості. Також це може відбуватися при неправильному догляді за лінзами. На їх поверхні накопичується пил і тоді необхідно додаткове зволоження.
  • Зовнішні дії. Часто на вологість слизової оболонки очей впливає температура повітря на вулиці, сильний вітер, сухе повітря. При цьому людина може часто моргати, і виникають симптоми сухого ока.
  • Зміни в організмі. Трапляється, що сухість очей виникає через брак вітаміну А. Також цей симптом може бути викликаний гормональними змінами, наслідками стресу, недосипання, шкідливих звичок (паління, вживання алкоголю). Захворювання органів зору. Поява сухості може свідчити такі захворювання, як кератит, блефарит, кон’юнктивіт. Причому симптом сухості слизової оболонки може викликати ці захворювання, так і бути їх наслідком. Зрозуміти, що виникло спочатку, може лише офтальмолог.

Діагностика синдрому сухого ока

Для того, щоб поставити будь-який діагноз, необхідно провести обстеження. Сухість оболонок органу зору може бути викликана як невинними факторами, які досить легко усунути, і небезпечними захворюваннями. У таких випадках потрібно лікування. Діагностика включає кілька способів. Крім загального огляду, лікар проводить пробу Норна — визначення стабільності слізної плівки, швидкість випаровування та появи розривів на сльозовій плівці. Ця проба допомагає зрозуміти, чи є порушення у складі слізної плівки. Загальний обсяг сльозової рідини, що виробляється, визначають пробою Ширмера за допомогою спеціальної фільтр-смужки, поміщеної за повіку. Додатково проводять оцінку стану рогівки та слизової оболонки для виявлення патологічних змін, наявності мікроерозій. Для огляду використовують щілинну лампу. Важливо спочатку виключити хворобу Шегрена. При підтвердженні цього діагнозу буде потрібно залучення ревматолога і терапевта.

Як вилікувати синдром сухого ока

Часто люди думають, що безневинного симптому можуть позбутися самостійно і вибирають краплі для зволоження оболонки без рекомендації фахівця. Подібні дії не тільки можуть не вплинути, а й посилити ситуацію, викликати ускладнення. Після звернення до офтальмолога, проведення діагностики та встановлення діагнозу лікар призначає лікування. Воно має бути спрямоване на усунення фактора, що провокує. На початкових стадіях, коли сухість і печіння не мають постійного характеру і не призводять до небезпечного пересихання рогівки, лікар призначає краплі — штучні замінники сльози. Якщо причини сухості в очах криються у поразці вірусами, бактеріями чи грибками, те й лікування включатиме відповідні препарати для знищення збудників. Важливо пам’ятати, що самолікування в подібних випадках може завдати шкоди здоров’ю і спровокувати серйозні проблеми зі зором. боротьбі з неприємним симптомом. Наприклад, виходячи на вулицю у вітряну погоду або при надто яскравому сонячному освітленні, окуляри з UV-фільтрами допоможуть захистити очі від негативного впливу. Такі запобіжні заходи допоможуть знизити ризик розвитку захворювань. При тривалому знаходженні в офісі або приміщенні з сухим повітрям важливо подбати про зволоження та око та, по можливості, повітря. Зробити це можна за допомогою зволожуючих крапель. У разі відсутності зволожувача повітря можна користуватися будь-якою ємністю з водою. Подбати про здоров’я та комфортне відчуття очей не надто складно. Головне — своєчасно помітити патологічні зміни та за необхідності звернутися за допомогою до фахівця.