Усі поверхнево розташовані сторонні тіла підлягають видаленню, тому що їх тривале перебування на рогівці здатне призвести до травматичного кератиту або гнійної виразки рогівки.
Глибоко розташовані сторонні тіла витягуються лікарем-офтальмологом, у стаціонарі, спеціальними мікроінструментами під місцевою анестезією. Магнітні сторонні тіла видаляють із шарів за допомогою магніту. Внутрішньоочні сторонні тіла є серйозним пошкодженням і загрожують не тільки втратою зору, але й збереження очного яблука, тому повинні екстрено оперуватися. Як допомогти собі, якщо стороннє тіло потрапило в око в лісі, на вулиці, на пляжі та немає можливості звернутися до лікаря та просто промити око?
Насамперед на допомогу «приходить» сильна сльозотеча, яка виникає як захисна реакція на стороннє тіло. Якщо смітник має гладку поверхню без кутів, можна поморгати і обережно потерти повіку в напрямку до носа, можливо, стороння сторона вийде разом зі сльозами. У домашніх умовах можна промити око чистою водою кімнатної температури.
Якщо стороннє тіло добре видно у дзеркалі, можна спробувати його видалити за допомогою ватної палички або куточком чистої носової хустки. У жодному разі не слід терти очей, можна спровокувати попадання стороннього тіла в глибші шари та появу додаткових травм.
Часто буває так, що після видалення стороннього тіла, дискомфорт та інші симптоми все одно залишаються. Це з тим, що з ушкодженні рогівки, її нервові закінчення ще якийсь час зберігають неприємні відчуття. Але якщо почуття стороннього тіла не минає та інші ознаки теж не зникають, необхідно відвідати офтальмолога. Лікар перевірить гостроту зору і під мікроскопом проведе огляд у щілинну лампу, у разі потреби виверне верхню повіку, проведе ультразвукове дослідження, рентген. Несвоєчасне звернення до лікаря може призвести до плачевних наслідків. Дбайливе ставлення до очей допоможе зберегти здоров’я та гостроту зору на довгі роки.