Після 40 років відбуваються поступові зміни видимості дрібних предметів, читання та письма на близькій відстані, людина починає відсувати текст далі від очей, при цьому вони швидко втомлюються, а літери втрачають чіткість, зливаються . Як природний чинник зношування організму, мікрозміни зачіпають багато очних структур.
Чітка зорова взаємодія на близькій дистанції утруднюється внаслідок вікових змін кришталика, пов’язаних із ущільненням ядра, втратою еластичності, здатності до заломлення.
Зіниці звужуються з ослабленням м’язів, що відповідають за їх розмір, в результаті втрачається своєчасність реакції на світло, в рази зростає необхідний ступінь освітлення при читанні, відчуття засліплення при виході на сонце.
Часті вікові скарги викликає сльозотечу з очей або надмірна сухість, що викликає неприємні відчуття різі, печіння. Причин може бути декілька:
Периферичний зір звужується кожні 10 років на кілька градусів, що до 70-80 років становить значну частину зорового поля, збільшуючи ризик травм та аварійних ситуацій.
Значні незручності , особливо людям похилого віку художніх професій, доставляє зниження основних параметрів колірного відчуття -яскравості і контрастності, зумовленого віковим скороченням клітин сітківки, відповідальних за сприйняття кольору. мікроспалахів можуть передвіщати серйозні патології – відшарування склоподібного тіла або сітківки, початок катаракти та інших захворювань. Деградація жовтої плями або найчутливішої до світла частини сітківки внаслідок порушення кровопостачання нервової тканини супроводжується втратою здатності розрізняти зображення, помітним послабленням зору.
Вживання багатьох лікарських препаратів, яких часто потребують люди похилого віку, викликає побічні ефекти, пов’язані зі станом зорової функції. Правильний діагноз і підбір препаратів, точне дотримання умов прийому дозволяють впоратися з недугами і уникнути можливого погіршення зорової системи, загострення існуючих очних захворювань. стійкий стан подразнення рогівки, опущення віку або птоз, який з косметичної проблеми може перетворитися на функціональну, перешкоджаючи нормальному баченню предметів та зображень. розглядаються фахівцями як дуже серйозні. За відсутності адекватного своєчасного лікування будь-яке порушення зорової функції може призвести до втрати гостроти погляду і, у крайніх випадках, до старечої інвалідності зору.
Великий список симптомів погіршення зору, так чи інакше, пов’язаний із захворюваннями, характерними для літнього віку. Найпоширенішими з них є:
ПРЕСБІОПІЯ АБО ВІКОВА ДАЛЬНОЗОРКІСТЬ.
Патологія пов’язана з порушенням акомодації, яка помічається у більшості людей приблизно до 40 років, хоча деякі процеси дистрофічного характеру із залученням ци , внутрішнього середовища очі відбуваються ще раніше. У результаті ущільнення структур кришталика викликає порушення зору під час роботи, читання, будь-якої дії поблизу.
Існують ефективні заходи лікування та корекції пресбіопії, у тому числі хірургічні. Сучасні лазерні методи термокератопластики змінюють кривизну рогівки, модулюючи нові форми та можливості бачення. Більш радикальний спосіб полягає в заміні прозорого кришталика, він оптимально вирішує проблему у разі виникнення та спільного усунення катаракти. . Після підбору скла кожні 10 років показники сили збільшуються приблизно на одну діоптрію, потреба в окулярах залежить від ступеня далекозорості. Також застосовують контактні лінзи, розроблені особливі спектральні окуляри для водіння, тривалої роботи за комп’ютером. форми. Залежно від показань застосовують лікарське та хірургічне лікування різними способами – екстракції, імплантації лінзи, заміни кришталика. Своєчасне виявлення патології дозволяє зупинити процес на ранніх стадіях та уникнути оперативного втручання, зосередившись на медикаментозних способах лікування, на початковому етапі ефективні комплекси вправ для очей.
ГЛАУКОМА
-
- зменшення продукування слізної залози та прискорене випаровування /li>
- відповідна захисна реакція на шкідливий вплив несприятливих зовнішніх факторів;
- скорочення контролю сльозовиділення внаслідок ослаблення моторики повік;
- посилена сльозотеча внаслідок блокування слізних каналів;
- симптом «мокрих очей» викликають деякі серйозні захворювання – катаракта та інші.
Регулярний вимір очного тиску дозволяє вчасно поставити діагноз – саме підвищена напруга всередині самого очного яблука характерна для цієї патології. Початкова стадія захворювання не супроводжується помітними симптомами, тому мільйони людей живуть із проблемою, не підозрюючи про її існування. Неминучим наслідком глаукоми є поступова втрата чутливості життєво важливого зорового нерва з подальшою втратою зору. Виявлені після 40 років первинні прояви захворювання піддаються лікуванню шляхом дотримання суворого режиму фізичних навантажень, трудової діяльності, сну та відпочинку, правильного підбору лікарських засобів. Комплексний підхід до терапії передбачає призначення гіпотензивних та протиглаукомних препаратів з урахуванням ступеня патології. Популярним оперативним варіантом є іридектомія для вирівнювання тиску рідини по різні сторони райдужної оболонки. півстоліття. У пацієнтів старшого віку патологічні зміни кришталика та м’язів, що його утримують, супроводжуються порушенням злагодженої роботи потиличної частки головного мозку, відповідальної за якість зору. Звідси очні м’язи отримують сигнали, проте корекція конфігурації кришталика стає скрутною, що погіршує фокус зору та перенесення на сітківку картинки, розташованої на близькій дистанції. Такі проблеми часто супроводжують старіння організму, і зупинити цей процес практично неможливо.
Процедури лазерної корекції не зачіпають прояви пресбіопії, з роками далекозорість охоплює все більший відсоток літніх людей. Стабілізація зору у певному віці шляхом компенсації далекозорості попередньої протягом життя короткозорістю вважається помилкою, тому що невирішені проблеми із зором зберігаються, змушуючи людину мати дві пари робочих окулярів – для близьких і далеких. І тут у результаті лазерної корекції однією проблему стає менше. Правильний вибір методики може зробити тільки професійний офтальмолог за результатами комплексної діагностики зору. втома, почервоніння, сухість чи набряки. Важливий нюанс – тільки лікар може підібрати ідеальний препарат з урахуванням персональних особливостей літньої людини. потрібного терапевтичного ефекту існують певні прийоми, які потрібно знати:
НАСЛІДКИ НЕПРАВИЛЬНОЇ ПРОЦЕДУРИ
Знання та дотримання правил використання очних крапель сприяє повному утриманню рідини до досягнення лікувального ефекту, запобігання деяким неприємним ефектів. Всмоктуючись у кров із придаткових пазух носа, офтальмологічні препарати починають циркуляцію в організмі, викликаючи ряд ускладнень у формі:
10 ЕФЕКТИВНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ ЗБЕРЕЖЕННЯ І ПОКРАЩЕННЯ ЗОРУ ДЛЯ ЛІТТЯ2 можна і необхідно призупинити та зберегти за допомогою нескладних, але регулярних прийомів та вправ. Щоденні навантаження з високим ступенем інтенсивності, монотонності і тривалості погіршують зір, боротися з ними можна за допомогою спеціальних комплексів тренувань і профілактики для збереження зору. Погіршення зору не є приводом для зниження життєвої активності, сьогодні існує маса можливостей зайняти себе, виходячи з персональних схильностей, переваг і навичок. задоволення приносить їх прослуховування, до того ж сьогодні існує багато аудіокниг, спектаклів, музичних та радіопередач. Літнім людям з порушеннями зорових функцій доступні різні форми фізичної активності:
Завжди доступним залишається просте людське спілкування, дружні бесіди, виховання онуків, участь у житті сім’ї. Окуляри в літньому віці
Коли зір людей похилого віку ускладнює життя без носіння окулярів, робити це необхідно без жодних сумнівів. Необхідно виробити звичку в сонячні дні носити сонцезахисні окуляри, щоб уникнути сліпучого ефекту яскравого світла. Фотохромне скло, покриття антивідблиску зводить до мінімуму неприємні відчуття. При поганому освітленні носити затемнені лінзи небажано, вони додатково погіршують видимість. Для водіння авто в темний час варто використовувати скло з антивідбивним напиленням, а ще краще уникати нічної їзди. З приводу використання окулярів для читання існують протилежні точки зору. Прихильники стверджують, що носити їх потрібно обов’язково, супротивники доводять, що носіння очок виробляють звичку неправильно фокусувати погляд. Кожна людина похилого віку має прислухатися до своїх відчуттів та дотримуватись власної тактики. У будь-якому випадку, здорове харчування та перелічені вище рекомендації щоденного догляду вважаються основою турботи про зір. Поява будь-яких симптомів погіршення настійно рекомендується не відкладати візит до фахівця для оперативного уточнення причини.
Старий вік – це особлива пора життя, коли час роботи «на зношування» вже минув, збереглися корисні навички, на зміну активності прийшло особливо цінна людська якість – мудрість. Раціонально використовуючи цей безцінний запас, будь-яка людина похилого віку збереже ясний і добрий погляд, не зворушений печаткою серйозних проблем і хвороб. в утворену щілину;
- прикрити око, притискаючи куточок з боку носа пальцем на пару хвилин, для запобігання витіканню препарату назовні, а також попадання його в порожнину носових пазух;
- перед закапуванням необхідно ретельно вимити руки;
- вивчити всі нюанси інструкції, тривалість між закапуваннями різних препаратів;
- у разі тремору рук, літнім пацієнтам потрібна стороння допомога або спеціальні пристрої для полегшення самостійної процедури;
- при носінні контактних лінз лікар дає рекомендації щодо особливостей їх використання.
- Високоефективна гімнастика для очей передбачає чергування різних дій – обертання, закриття та відкриття, моргання очей, перекладу погляду на предмети, у різні боки, різні відстані. Виконувати вправи потрібно регулярно, як перерва і відпочинок. Акуратний масаж очних яблук сприяє активізації кровообігу та мікроциркуляції рідин, стабілізує надходження імпульсів у нервовій системі. Щоденна 10-хвилинна процедура позбавляє втоми очей, відчуття різі та сухості. Під час сеансу знижується тонус очних м’язів та загальна напруга. Повноцінний правильний масаж уповільнює процеси, пов’язані з втратою гостроти зору.
- Протягом усього життя слід дотримуватися гігієни зору. У віці від 45 і більше рекомендується щорічно перевіряти в умовах кабінету гостроту зору, навіть у разі відсутності скарг та тривожних симптомів. Починаючи з 55 років, слід доповнити обстеження вимірюванням внутрішньоочного тиску одночасно з дослідженнями очного дна.
- Морганія вважається найдоступнішим і найдієвішим методом зняття втоми – часта інтенсивна вправа відмінно розслаблює очі, зберігає та покращує зір.
- Обов’язкові перерви під час роботи, під час яких потрібно пильно вдивлятися в далечінь, переводити погляд на близькі та далекі предмети, заплющувати очі руками та швидко розкривати їх. Потрібно обмежити фізичні, нервові, психологічні навантаження, перериваючи тривалі заняття на кілька хвилин щогодини. Надмірна напруга сприяють прогресуванню очних захворювань, негативно позначається на зорових функціях. >Правильная техніка читання сприяє збереженню зору, у своїй площина тексту повинна розташовуватися перпендикулярно напрямку погляду. Оптимальне освітлення дає відбите світло, прямі промені можуть дратівливо діяти на нервову систему, провокуючи неприємні відчуття. При нестачі денного світла потрібно доповнити його штучними джерелами висвітлення. Під час читання лежачи не потрібно надто закидати голову, використовуючи високо підняту подушку. лампа, що стоїть поруч, допоможе висвітлити книгу, відволікаючи світло від очей. зору у літньому віці, особливо важливий комплекс біологічних речовин, що впливають на обмінні процеси та кровотік – це вітаміни. А, С, групи В. При порушеннях зорових функцій широко застосовуються ефективні харчові добавки, що покращують кровопостачання органів, включаючи очі, що підвищують імунітет. зорову систему в нормальних рамках.
- спортивні тренування щадної активності;
- рукоділля;
- розведення кольорів;
- розведення та догляд за домашніми улюбленцями;
- робота в саду;
- приємні домашні обов’язки – кулінарія, випічка, оформлення інтер’єру;
- регулярні прогулянки;
>
- захоплюючі подорожі.