В даний час відзначається помітне зростання числа алергічних захворювань, що протікають з ураженням очей. До них відносяться алергічні кон’юнктивіти, алергічні кератокон’юнктивіти (поєднання симптомів кон’юнктивіту та кератиту) та сезонні ураження очей у пацієнтів з полінозом (алергічний нежить, як наслідок алергічної реакції на пилок рослин). За частотою алергічний кон’юнктивіт стоїть у цьому списку на першому місці. Ця стаття відповість на більшість питань, пов’язаних з алергічним кон’юнктивітом.
Алергічний кон’юнктивіт – це алергічний запалення кон’юнктиви, що характеризується гіперемією (почервонінням) і набряклістю повік, свербінням, сльозотечею, світлобоязню. Симптоми алергічного кон’юнктивіту можуть бути виражені настільки, що заважають людині в роботі і порушують сон. гострого запального процесу. У симптоматичній терапії алергічного кон’юнктивіту часто використовують антигістамінні препарати.
Причина алергічного кон’юнктивіту
Алергічний кон’юнктивіт розвивається за механізмом гіперчутливості негайного типу, тобто симптоми з’являються відразу після контакту з алергією. Особливості анатомічної будови ока полегшують його доступність впливу різних алергенів (речовин, що викликають розвиток алергічної реакції) зовнішнього середовища. Найчастіше зустрічаються алергени, здатні викликати розвиток алергічного кон’юнктивіту побутові (кліщ домашнього пилу, домашній пил, бібліотечний пил, перо подушок), епідермальні (вовна і лупа тварин, пір’я птахів, корм для риб і т.д.), пилкові (пилку різних) рослин). Часто відзначаються алергічні реакції на косметику та побутову хімію. Харчова алергія, як причина розвитку кон’юнктивіту, зустрічається досить рідко.
Кон’юнктивіт — це запальний процес у кон’юнктиві, тонкому прозорому покритті склери ока та внутрішньої сторони повік. Він може викликатися бактеріями або вірусами, і нижче ми коротко розглянемо основні типи алергічних кон’юнктивітів.
Алергічний кон’юнктивіт
Він зазвичай розвивається через кілька днів після вживання будь-якого косметичного засобу, мила, очних крапель або дотику до отруйного плющу. Шкіра повік припухає і червоніє; очі сверблять, є відчуття печіння. Насамперед потрібно виключити контакт з алергеном, хоча на те, щоб обчислити, що саме викликало алергічну реакцію, може знадобитися певний час. Якщо ви підозрюєте, що виною всьому туш для вій чи тіні, припиніть на кілька днів користуватися і тим, і іншим, доки симптоми не зникнуть. Після цього поступово, з інтервалом у чотири-п’ять днів, починайте використовувати щось одне, і тоді, можливо, вам вдасться виявити «винуватця». Щоб позбавитися алергічних симптомів, спробуйте до чотирьох разів на день накладати на очі холодний компрес. За ліками краще звернутися до лікаря.
Класифікація
Як сезонний алергічний кон’юнктивіт так і цілорічний алергічний кон’юнктивіт — два гострі алергічні розлади кон’юнктиви. Сезонний алергічний кон’юнктивіт є найбільш загальним очима. хвороб включають свербіж і забарвлення від рожевого до червоного кольору ока. Ці два симптоми утворюються за допомогою гладких клітин ока. Неспецифічні заходи щодо зниження симптоматики включають холодні компреси, примочки із замінниками слізної рідини і уникнення алергенів. весняний кератокон’юнктивіт і атопічний кератокон’юнктивіт – хронічні алергічні захворювання, там де еозинофіли, фібропласти кон’юнктиви, епітеліальні клітини, опасисті клітини, і Th2-лімфоцити посилюють біохімію та гістологію кон’юнктивою. , які мешкають у теплому кліматі. Атопічний кератокон’юнктивіт часто спостерігається у чоловіків віком від 30 і 50 років.
Гігантський папілярний кон’юнктивіт не є істинно очною алергічною реакцією і обумовлений повторним механічним подразненням кон’юнктиви. Повторний контакт з поверхнею кон’юнктиви, викликаний застосуванням контактних лінз, асоціюється з GPC.
Фліктенульозний кератокон’юнктивіт є результатом гіперчутливої/запальної реакції на бактерії. Поширені патогенні мікроорганізми включають в себе: стафілокок золотистий, мікобактерії туберкульозу, хламідії і Candida. Інакше лікування не матиме клінічного ефекту і може сприяти прогресуванню запалення, а також розвитку ускладнень. Лікування алергічного кон’юнктивіту складається з комплексного призначення наступних груп препаратів: антигістамінні препарати. Слід віддавати перевагу препаратам другого та третього поколінь. Препарати призначаються у середній віковій дозі 1 раз на добу. Середня тривалість курсу лікування – 10-14 днів. Деякі схеми лікування передбачають тривале (по кілька місяців) щоденне використання антигістамінних препаратів третього покоління через їхній мембраностабілізуючий ефект. Препарати третього покоління, безумовно, мають великий профіль безпеки, але при цьому і більшу вартість. Використання таблетованих препаратів для лікування алергічного кон’юнктивіту, як правило, не приносить достатнього ефекту. У зв’язку з цим рекомендують проведення топічної (місцевої) терапії (лікування); топічні антигістамінні препарати. Призначаються у вигляді очних крапель (алергодил, гістимет, опатанол). Препарат закопують у вічі два-чотири рази на день. Тривалість лікування визначається лікарем;
Топічні кортикостероїдні препарати. Призначаються при тяжкому перебігу запального процесу. Представники цієї фармакологічної групи антибіотиків: дексаметазонові очні краплі, гідрокортизонові очні краплі, гідрокортизон очна мазь. Препарати призначають 1-3 рази на день. Тривалість курсу лікування визначається лікарем;
похідні кромогліцієвої кислоти. Одна з часто використовуваних груп препаратів у лікуванні алергічного кон’юнктивіту. Приклади: очні краплі кромогексал, хай-кром, оптикром. Ці лікарські препарати потребують тривалого застосування. Ефект настає не раніше, ніж через 10-14 днів від початку використання. Випускаються у вигляді очних крапель і призначаються по 1-2 краплі в кожне око 3-4 рази на день. Вважаються однією з найбезпечніших груп препаратів, що використовуються при лікуванні алергічного кон’юнктивіту. До мінусів можна віднести необхідність частого використання (3-4 рази на день), тривалий час від початку лікування до розвитку терапевтичного ефекту, помірну клінічну ефективність; При виявленні причинно-значущого алергену та відсутності протипоказань рекомендують проведення алерген-специфічної терапії (синонім: специфічної імунотерапії). Даний вид лікування алергії проводиться лише лікарем алергологом на базі алергологічного кабінету або алергологічного стаціонару. Лікування полягає у введенні в організм невеликих доз алергену в концентраціях, що поступово збільшуються. В результаті у пацієнта виробляється толерантність (звикання) до даного алергену та симптоми захворювання зменшуються або проходять зовсім. Це один з найрадикальніших способів лікування алергічного захворювання. Особливості способу життя при алергічному кон’юнктивіті. Видалення алергену, що провокує загострення алергічного кон’юнктивіту, з навколишнього хворого середовища – найважливіший компонент лікування алергічного кон’юнктивіту. Список алергенів, що підлягають елімінації, виявляється після проведення алергологічного обстеження (для цього воно за великим рахунком і потрібне). Якщо повністю усунути контакти з алергеном, то симптоми захворювання зникнуть без медикаментозного лікування. На жаль, це виходить не завжди.
Рекомендовані статті:
Аденовірусний кон’юнктивіт
< a href="/demodekoz-glaz-problemy-i-puti-resheniya">Демодекоз очей: проблеми та шляхи вирішення
Ортокератологія. Лінзи нічного носіння