Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Безпечне водіння після 60 років

Якщо Вам більше 60 років, то керування автомобілем може бути набагато небезпечніше, ніж Ви припускаєте. І справа не тільки у всіляких захворюваннях очей, частота яких різко збільшується з віком… Як вік впливає на керування автомобілем? Деякі вважають, що автолюбителі у віці водять більш безпечно, ніж молоді , Так як у них величезний досвід водіння, вони вже не так схильні до швидкісного керування, уникають сідати за кермо після вживання алкоголю і т.д. Однак, як показують деякі дослідження, незважаючи на безпечний стиль водіння та менший загальний відсоток аварій, літні частіше потрапляють у дорожньо-транспортні пригоди у звичайнісіньких, не ускладнених ситуаціях, наприклад, на перехрестях.

Як же вікові зміни Чи впливають на здатність керувати автомобілем?

  • Зір: Саме зір на 95% є запорукою безпеки при керуванні автомобілем. З віком, через очні захворювання або як прояв фізіологічних процесів старіння, знижується гострота зору, погіршується периферичний (бічний) зір, підвищується чутливість до відблисків. Після 50 років у кожного другого є початкові зміни в кришталику очі, тобто. починає розвиватися катаракта, що проявляється зниженням гостроти зору, нечіткістю зображення, іноді двоїнням. Небезпечним з погляду керування автомобілем є глаукома – захворювання, одним з основних проявів якого є звуження полів зору, при цьому гострота центрального зору, яке перевіряється окулістом під час стандартного огляду, залишається на перших порах досить високою. З віком зменшуються акомодаційні можливості ока – здатність чітко бачити на різних відстанях. Знижується темнова адаптація – водієві у віці потрібен набагато більший рівень освітленості, ніж молодому.
  • Слух: з віком також погіршується слух, що, природно, ускладнює здатність водія чути звук гальм, гудків, сирени.
  • М’язи та суглоби: у літніх людей відзначається зниження рухливості суглобів, скутість рухів. Найчастіше є такі захворювання, як остеохондроз, артрит, артроз. Недостатній обсяг рухів знижує здатність спостерігати за транспортом та пішоходами, здійснювати деякі маневри, складніше справлятися з кермовим керуванням та педалями. і робити необхідні дії, концентрація уваги слабшає. Багато захворювань, таких як перенесений інсульт, наприклад, можуть суттєво позначатися на швидкості реакції, концентрації уваги, здатності до координованих дій.
  • Вплив лікарських засобів: Літні люди приймають більше медикаментів. Деякі препарати мають побічні дії, такі як: пелена перед очима, шум у вухах, зниження концентрації уваги, порушення координації і т.д. При прийомі таких лікарських засобів керування автомобілем може бути вкрай небезпечним.
  • Хронічні захворювання: будь-яке погіршення самопочуття, спричинене тим чи іншим захворюванням, різко збільшує ризик дорожньо-транспортної пригоди. Труднощі дихання, аритмія, підвищення артеріального тиску, зміни цукру крові у водія і т.д. – все це може призвести до серйозних наслідків.

Проте кількість водіїв старше 60 років збільшується в усьому світі. Можливість керувати машиною, тобто. вести активний, незалежний від інших, спосіб життя, суттєво покращує якість життя та самооцінку літньої людини.

Як убезпечити себе та інших – кілька рекомендацій водіям віком від 60 років:

  • Не користуйтесь мобільним телефоном за кермом. Розмовляти по мобільному телефону під час керування автомобілем не рекомендується у будь-якому віці – це відволікає, уповільнює швидкість реакції. У водіїв у віці швидкість сприйняття та обробки інформації і так знижена. Не треба ускладнювати ситуацію.
  • Будьте особливо уважними на перехрестях, особливо здійснюючи лівий поворот. Великий відсоток аварій із літніми водіями трапляється саме на перехрестях.
  • Уникайте водіння вночі, особливо незнайомими маршрутами. З віком знижується швидкість і рівень розширення зіниці у темряві, оскільки зіниця вузький – на сітківку надходить менше світлових променів, отже кількість отриманої інформації для адекватної орієнтації у просторі менше необхідного. Якщо Вам все-таки доводиться вести машину в темний час, уникайте мало освітлених вулиць, використовуйте спеціальні окуляри з покриттям антивідблиску, щоб не бути засліпленим зустрічними машинами.
  • Намагайтеся правильно оцінювати свої можливості, орієнтуючись на реакцію інших людей. Занепокоєння близьких, обурення інших учасників руху, попередження дорожніх автоінспекторів, Ваше самопочуття – все це разом допоможе вирішити Вам, як довго, коли і де Ви можете водити машину. Якщо Ви сумніваєтеся у своїх силах, по можливості скоротите поїздки, заздалегідь плануйте оптимальний маршрут і час поїздки, їздіть лише за хороших умов видимості, дотримуйтесь дистанції щодо інших транспортних засобів. Раннє виявлення очних захворювань допоможе зберегти зір і дозволить Вам і надалі керувати автомобілем. Якщо Ви користуєтеся окулярами при керуванні автомобілем, не заощаджуйте на власній безпеці: придбайте окуляри з антирефлексним покриттям, яке позбавить Вас від зайвих відблисків. Якщо Ви користуєтеся різними окулярами для дали і близько дізнайтеся більше про прогресивні окуляри, які допоможуть Вам добре бачити на різних відстанях. побічні ефекти. Уникайте керування автомобілем у перші дні прийому препарату, доки не переконаєтеся в нормальній переносимості лікарського засобу. Усвідомлення своїх можливостей – запорука Вашої безпеки та впевненого водіння!