Активний спосіб життя сприятливо впливає на фізичне та емоційне здоров’я людини. Разом з тим будь-яка необережність або випадковість може принести різні неприємності – від подряпини до серйозної травми. Все це однаково стосується й очей.
Очна травма – це механічне пошкодження органу зору. Вона може бути непряма чи пряма.
У першому випадку – це удар чи забій голови, де можуть порушитися деякі функції органу зору або створити причину для розвитку захворювань у майбутньому. Людина може навіть не підозрювати, що має схильність до якогось захворювання, доки не дасть їй поштовх у вигляді непрямої травми. У цій ситуації може порушитись: баланс внутрішньоочного тиску, робота кришталика, стан тканин сітківки та її прилягання до судинної оболонки. Виявити порушення можна лише за спеціального огляду у офтальмолога. Несвоєчасне лікування може призвести до відшарування та розриву сітківки ока, внутрішнього крововиливу, катаракти. Це все може проявитися навіть через кілька років, коли людина забуде про факт травмування.
Пряма травма – це забій чи прокол ока, попадання стороннього тіла, термічний чи хімічний опік. Такі травми можуть бути поверхневими або проникливими. Поверхневе ушкодження викликає дискомфорт і виявляється у почервонінні ока, але рідко є небезпечним. А ось проникнення стороннього тіла або хімічної речовини може завдати серйозної шкоди зору.
Симптоми травми ока
- почервоніння ока, розширення судин;
- рясна сльозотеча;
- дискомфортні або больові відчуття, різь;
- підвищена чутливість до світла;
- різке зниження зору;
- запалення повік.
>
Дрібні пошкодження у вигляді пухирця можна усунути самостійно. Потрібно акуратно витягти стороннє тіло і добре промити око чистою водою. Не можна допускати, щоб дискомфорт чи явний біль тривали більше кількох хвилин. Серйозна травма ока повинна лікуватися тільки лікарем-офтальмологом! Якщо затягувати із зверненням до клініки, деякі травми можуть поступово позбавити зору. Будь-яка травма сприяє проникненню інфекції у внутрішні тканини, тому необхідно провести курс антибактеріальної терапії під наглядом фахівців.
Найважчою травмою можна назвати розрив склери. Це відбувається при глибокому проникненні стороннього предмета (розріз чи прокол). У тяжкому випадку внутрішньоочна рідина може почати рух або вилив. Єдиний спосіб фізично зберегти око – це негайне хірургічне втручання. Зберегти зір у такому разі вдається не завжди.
Лікування травми ока залежить від тяжкості та ступеня ураження. Легке пошкодження верхніх тканин кон’юнктиви або епітелію рогівки можна відновити заспокійливими та антибактеріальними краплями. Більш серйозні ситуації, такі як проникнення, удар чи опік, лікуються медикаментозно у комплексі з відповідними краплями місцевої дії. Що стосується тяжких випадків порушення фізичної цілісності органу зору чи глибоких опіків, то Тут обов’язково хірургічне втручання з наступним медикаментозним курсом відновлення під наглядом фахівців. Очі вимагають дбайливого відношення, і будь-який дискомфорт потрібно швидко усувати. Навіть після легких пошкоджень слід звернутися до лікаря для детального огляду. Адже профілактика захворювання чи виявлення його на ранній стадії допоможуть зберегти добрий зір на все життя!