Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Як зберегти зір школяра: 5 порад

У багатьох людей виникають проблеми зі зором, починаючи ще зі шкільної лави.

Як зберегти дитині хороший зір?

Згідно зі статистичними даними, кожна третя дитина починає відчувати проблеми із зором ще в школі. Серед учнів початкових класів від короткозорості страждає майже 10% дітей, а до випуску зі школи цей показник дорівнює вже 30%. Короткозорість (міопія) розвивається внаслідок перенапруги очей, коли діти тривалий проміжок часу зосереджені на предметах, що знаходяться поблизу: зошити, альбом для малювання, книги. Тому очні яблука подовжуються, а зображення на сітківці з часом стає розфокусованим. «Ближній» зір працює за рахунок «далекого», і діти починають скаржитися, що віддалені об’єкти бачать гірше. Стислі повіки виконують функцію діафрагми, завдяки чому зображення на сітківці дійсно стає чіткішим. Однак така шкідлива звичка стискає очі, і згодом очні яблука ще більше подовжуються.

Якщо цю проблему вчасно не почати лікувати, на очному дні можуть розвинутись дистрофічні зміни, які загрожують безповоротним погіршенням зору. Ось чому дуже важливо регулярно приводити дитину на огляд до дитячого офтальмолога. Сучасні методики лікування здатні в 75% випадків нормалізувати зір, а в 25%, що залишилися, – набагато сповільнюють прогресування короткозорості.

А якщо проблем із зором поки немає, потрібно точно дотримуватися профілактичних заходів.                                                      Прості правила, які допоможуть зберегти зір школяра:

1. Віддавайте дитину до школи не раніше 7 років

Адже циліарний м’яз, відповідальний за зір, у цьому віці ще не повністю сформувався (це відбувається лише до 7–8 років).

2. Дозуйте зорові навантаження для дитини

Якщо у дитини гарний зір, їй треба робити 15-хвилинні перерви кожні 40 хвилин занять, а при короткозорості – раз на півгодини. Цей час варто провести активно: рухатися і побігати, щоб зняти з очей напругу.

3. Обмежте тривалість домашніх уроків

Загальна тривалість домашніх занять повинна становити не більше однієї години на день для початкової школи та 1,5–2 години для школярів середніх класів.

4. Правильно організуйте робоче місце школяра

Дитині потрібно сидіти прямо, при цьому не сутулитися. Займатися можна лише за хорошого освітлення. Найчастіше мийте вікна, адже через недостатню їх чистоту освітленість у кімнаті може знижуватися до 40%. Правильна відстань при письмі та читанні – 35-40 см від очей, вам варто показати дитині, як їй потрібно сидіти.

5. Подбайте про повноцінний сон дитини

Бує так, що втома очей виникає через банальну причину – через недосипання. Найкраще, коли дитина лягає спати не пізніше 22.00, і її сон триває щонайменше 9,5–10 годин.