Багато людей задаються питанням, а як бачать світ люди у яких косоокість? Спробуємо розібратися в цьому цікавому й нелегкому питанні.
Спілкуючись із людиною, можна за перші три секунди зрозуміти, що вона косить. Люди, у яких є косоокість діляться на 2 категорії, по відношенню до свого дефекту: яким начхати, що про їхню зовнішність думають інші і які страждають від того, що всі вдивляються їм в обличчя.
Косоокість — це не тільки Косметична проблема. Через розлад зору значно обмежується працездатність, якість життя, а в дитячому віці виникає дратівливість, невпевненість у собі, відмова носити окуляри. І незважаючи, що зараз технології на високому рівні, відсоток людей, що косять, не зменшується. Це пов’язано з переважанням сидячого способу життя, активного використання комп’ютера в повсякденності та інших факторів.
Косоокістю вважають патологію, коли очі дивляться не в одному напрямку, як належить, а в різні боки. Патологію ще можна зустріти під назвою страбізм (відхилення).
У нормі при симетричному положенні очей зображення об’єктів проектуються на центральні відділи сітківок. У головному мозку відбувається їхнє злиття в єдине ціле — формується бінокулярний зір, можливість бачити стереоскопічно (3D). Створюється один тривимірний образ з об’ємом, глибиною, рельєфом та точною локалізацією предметів у просторі. Ось чому ми бачимо одне зображення двома очима.
При косоокості злиття зображень не відбувається, оскільки зображення від предметів потрапляють не на симетричні відділи сітківок. Людина починає бачити двоїння всього оточуючого. Мозок протестує так, як відчуття двоїння дуже дискомфортне і око, що косить, вимикається з процесу формування зору. Якщо такий стан триває тривалий час, то розвивається амбліопія, або просто ліниве око.
При косоокості зір монокулярний, люди позбавлені можливості бачити стереоскопічно, глибоко і повноцінно.
Побачивши у себе відхилення очного яблука, перш за все потрібно з’ясувати який вид косоокості має місце: справжнє, приховане, уявне косоокість. шкіри в ділянці внутрішнього кута ока) та інших факторах. Зір людини при цьому не страждає.
Приховане косоокість
—
це відхилення ока в умовах, що виключають злиття зображення з обох сітківок. Наприклад, якщо затулити око непрозорою ширмою на 10-15 секунд, а потім її прибрати і спостерігати за рухом очного яблука, то можна побачити, як останнє змінює своє становище – відхилилося і повертається до попереднього центрального становища. Це відбувається через неоднакову силу дії м’язів очей, але бінокулярний зір не страждає. Цей вид становить основну проблематику косоокості в офтальмології. Основні пацієнти з цієї патології – маленькі діти. І в них легше виправити косоокість, ніж у дорослих. Найчастіше із цим захворюванням стикаються діти. Патологія може виникнути при аномаліях рефракції середнього та високого ступеня (близорукість, далекозорість, астигматизм), внаслідок травм, стресів, неврологічних проблем (інсульти, ДЦП, пухлини головного мозку, парези та паралічі), інфекційних хвороб (грип, менінгіт) вроджених особливостей розвитку окорухової системи, при неадекватному зоровому навантаженні.
Що відчувають і як бачать люди з косоокістю? часті головні болі та запаморочення, одностороннє погіршення зору. Вони примружуються, голова може займати повернене або похилий стан. Подвоєння об’єктів присутнє не у всіх випадках.
Косоокість класифікують так.
За видом відхилення:
- Косоокість, що сходить, — очі в купку, спрямовані до перенісся . Форма, що найчастіше зустрічається. Переважає в осіб з далекозорістю.
- Косоокість, що розходиться, — очі нарізно, спрямовані до скронь. Переважає у особин з короткозорістю.
- Вертикальне — відхилення очного яблука вгору чи вниз.
- Змішане — комбінація кількох попередніх видів.
За походженням:
- Співдружня косоокість — рухи очних яблук збережені в повному обсязі. Проявляється в основному в дитячому віці близько 4 років (критичний момент) і на початку нерідко буває непостійним. Провокує почуття двоїння предметів.
По залученості очей:
- Одностороннє — у процес залучено лише одне око.
- Переміжний (альтеруючий) — у процес відхилення від зорової осі втягується то праве, то ліве око.
- Діагностувати косоокість зараз не становить труднощів. Дізнатися про зір можна в кожній клініці, де кваліфікований лікар підтвердить, або спростує цей діагноз після проведення низки нескладних досліджень. Одним з основних досліджень косоокості є *перевірка зору* на бінокулярність.
Лікування.
Лікування має розпочатися якомога раніше, ще в дитячому віці. Принципи лікування очей при косоокості полягають не тільки у відновленні правильного положення очей, але й корекцію аномалій рефракції, нормалізацію інших зорових функцій. Корекція зору проводиться за допомогою окулярів, м’яких контактних лінз, спеціальних очкових призматичних лінз. Також застосовується популярна зараз лазерна корекція зору. Застосовують і апаратне лікування, ортоптичне та диплоптичне лікування, хірургічне втручання.
При розвитку амбліопії призначається закривання здорового ока (яке називається пеналізація) шляхом заклеювання відповідної лінзи або очниці. Робиться це для того, щоб дати навантаження для ослаблених м’язів ока, що косить. Таке «тренування» повинно проводитись протягом тривалого часу та постійно спостерігатися медичним фахівцем. Під дією постійних навантажень на «ледачому» оці відбувається відновлення зору. Оперативне втручання проводиться у більшості випадків для усунення косметичного дефекту обличчя. Особливої лікувальної дії вона несе. Показаннями служать паралітична і співдружня косоокість, якщо плеоптоортоптичне, тобто консервативне лікування не принесло очікуваного ефекту. терпінням та витримкою, щоб довести справу до позитивного кінця. А якщо врахувати, що основні пацієнти даного захворювання – це маленькі діти, то батькам важливо не прогаяти критичні моменти формування зору (3-4 роки) і дотримуватися здорового способу життя. Потрібно активно займатися питанням лікування їхніх дітей так, як подібне порушення зору з кожним роком все гірше і гірше піддається лікуванню. Не треба помилково думати, що дитина підросте, і косоокість згодом пройде самостійно. Потім може бути пізно, виникне амбліопія і ніякі окуляри, вправи, операції не допоможуть відновити стовідсотковий зір. І дорослі діти будуть запитувати, тату, мамо, чому ви не доклали максимум зусиль для усунення моєї проблеми в дитинстві?
Для того, щоб попередити розвиток неприємної недуги, потрібно дотримуватися гігієни роботи, не перенапружувати свої очі, коли зорового навантаження кожні 45 хвилин давати відпочинок на 10-15 хвилин. При зниженні зору дотримуватися рекомендацій лікаря, носити окуляри, робити вправи.
Причини погіршення зору
Дітям не можна вішати близько іграшки, дивитися цілими днями телевізор, грати в комп’ютерні ігри, проводити тривалий час перед екран планшетного ПК, телефону. Потрібно побільше гуляти на свіжому повітрі, грати в рухові ігри, загартуватись, загалом вести здоровий спосіб життя. Дотримуючись простих рекомендацій, можна уникнути подібного захворювання очей. Дізнатися все про погляд, як його зберегти не важко, якщо є інтернет.