Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Літаючі мушки. Причини деструкції склоподібного тіла

Дуже часто пацієнти звертаються зі скаргами на плаваючі перед очима мушки, темні крапки, павутинки, ниточки і т.д.

Основні причини літаючих “мушок”

  • Деструкція склоподібного тіла (ДСТ).
  • Відшарування заднього відділу склоподібного тіла.
  • Астероїдні тільця .
  • Часткові гемофтальми.
  • Тракції сітківки при ПВХРД та розриві сітківки.
  • Увеїти.
  • Ентопічні феномени пов’язані з циркуляцією крові в судинах. .
  • Макулярний набряк.
  • Депозити (дебрис) слізної рідини (плаваючі забруднення на рогівці).
  • Очна мігрень.
  • Галюцинації.

Тому обов’язково необхідний огляд офтальмолога, щоб переконатися, що цей стан не призведе до серйозних наслідків.

Розберемо деякі із зазначених причин.

З чим пов’язаний розвиток деструкції склоподібного тіла (ДСТ)

Склоподібне тіло має фібрилярний кістяк, який складається з тонких волокон нерозчинного високомолекулярного білка колагенової природи. Зазвичай з віком спостерігається їхня фізіологічна деградація з розпадом і склеюванням фрагментів у конгломерати, які стають помітними для їхнього володаря у вигляді «мушок, що літають». Частота появи плаваючих помутнінь дуже значна, за нашими спостереженнями, практично у 70-80% віком від 50 років. Однак це не лише проблема дорослих. Частота їх в останні роки збільшується, і вік їх появи стає набагато молодшим, нерідко це зовсім молоді люди і навіть підлітки. напівпрозорі кільця та ін.), які плавно переміщуються при русі очей, яке може продовжуватися при зупинці ока на відміну від помутнінь при катаракті, коли вони жорстко фіксовані і знаходяться постійно в тому самому місці. Звичайна ДСТ є досить невинним станом, не призводить до зниження зору і не призводить до якихось наслідків.

У деяких випадках перед оком може плавати помутніння у вигляді кільця. Найчастіше це спостерігається у короткозорих людей і пов’язане із заднім відшаруванням склоподібного тіла. Як правило, цей стан також не є небезпечним.

Зустрічаються і нормальні феномени, які приймаються за патологію. Якщо дивитися на небо в безхмарний день, то поблизу зони фіксації погляду можна побачити пересування одного за іншим яскравих плям, що світяться. У ланцюжку, що утворюється, чітко видно перерви. Пояснюється це явище рухом еритроцитів у капілярах центральної зони сітківки, а проміжки між ними це лейкоцити. >

Вирішити питання, чи до патологічних чи фізіологічних ставляться помутніння при «літаючих мушках», можна тільки при огляді сітківки– ретинологом, краще за допомогою контактної лінзи (наприклад Гольдмана), що дозволяє оглянути всі відділи очного дна і склоподібного тіла. Потрібно пам’ятати, що «мушки, що літають» можуть з’явитися і першим сигналом серйозного очного захворювання. Помутніння склоподібного тіла бувають при захворюваннях сітківки, судинної оболонки та циліарного тіла, при крововиливах, порушеннях обміну, високій міопії. При великих і густих помутніння зір часто значно падає. Нерідко причиною появи великої кількості мушок є хронічне мляве запалення плоскої частини циліарного тіла (крайня периферія очного дна). Виявити його можна тільки при спеціальному огляді крайньої периферії очного дна (циклоскопії).

З чим пов’язана поява блискавок? тілом при периферичних вітре-хоріо-ретинодістофіях (ПВХРД). Механічне подразнення сітківки при коливаннях склоподібного тіла призводить до появи блискавок. І тут необхідно виключити наявність ПВХРД. У деяких випадках це симптоми розриву сітківки, так само як і раптова поява великої кількості мушок, що літають. Найчастіших винуватців появи мушок перед очима.При підвищенні тиску (і особливо при гіпертонічному кризі) судини перебувають у стані значної напруги. При цьому відбувається порушення кровотоку у капілярах тканин. До подібного стану особливо чутлива сітківка очей: саме в результаті її поганого кровопостачання в поле зору і виникають мушки. В результаті вегетосудинної дистонії, численних стресів, розвитку перевтоми, а також внаслідок постійного недосипання в організмі відбувається збій в одній із найскладніших його систем – нервової. При цьому в поєднанні з іншими симптомами такого розладу в очах у пацієнтів з’являються дрібні мушки, що світяться.

Остеохондроз – причина запаморочення і мушок перед очима

Якщо у хворого крім мушок перед очима з’являється головний біль, це дозволяє запідозрити остеохондроз у шийному відділі хребетного стовпа. Це захворювання досить тісно пов’язане із зором.

Справа в тому, що через деформацію шийних хребців і ураження міжхребцевих хрящів при даному захворюванні відбувається передавлювання кровоносних судин, що йдуть до голови. В результаті вони не можуть повною мірою забезпечувати збагаченою киснем кров’ю орган зору та мозок. Як наслідок розвивається кисневе голодування цих структур.

Іншими словами, мушки перед очима при остеохондрозі виникають внаслідок порушення кровопостачання сітківки та зорової ділянки кори мозку. Мушки за цієї патології можуть змінюватися туманом, райдужними колами чи двоїнням. А також може виникати відчуття різкого потемніння контурів предметів або їхня розпливчастість. очима.

Про наявність остеохондрозу також можна думати у разі, якщо у пацієнта поєднуються такі прояви як мушки перед очима та запаморочення.

Причини миготіння мушок перед очима: діабет, отруєння, анемія

При декомпенсованому цукровому діабеті зорові розлади свідчать, що процес ураження судин сітківки мозку зайшов досить далеко.

< Токсичні речовини негативно впливають на нервову систему, у тому числі викликають ураження зорового нерва. В результаті гострих отруєнь проявляються розлади зору у вигляді диплопії (двоєння в очах), а також мелькання мушок перед очима. У цьому плані особливо небезпечний ботулотоксин і такі отрути, як, наприклад, деревний спирт. Ще однією причиною, з якої людина може скаржитися на те, що в неї літають мушки перед очима, вважається анемія. Пояснити це можна наступним фактом: внаслідок недостатнього рівня гемоглобіну організм починає відчувати кисневе голодування (гіпоксію), через що відбувається порушення обмінних процесів у сітківці та як реакція на це з'являються постійні мушки перед очима.

Чому миготять темні мушки перед очима при вагітності

Мушки перед очима при вагітності можуть бути наслідком різноманітних причин. Це і гіпотонія (знижений тиск артеріальної крові), і фізіологічна анемія, і дефіцит вітамінів, і сформований дефіцит вітамінів, і банальна перевтома. – еклампсії. В даному випадку варто звернути особливу увагу і провести всебічне обстеження жінки. >

Не варто також забувати про те, що якщо у хворого з’явилися мушки перед очима, то це може свідчити про наявність прихованої внутрішньої кровотечі. Причому це може бути єдиним симптомом даного стану.

При важких формах струсу головного мозку та при контузії пацієнти також часто зазначають, що перед очима бігають мушки і болить голова.

Головний біль та поява мушок перед очима

Мушки миготять перед очима і при головному болю. Вони є одним з проявів мігренозної аури, що представляє собою комплекс різних неврологічних розладів, що передують розвитку специфічного для мігрені головного болю. у такому випадку можна і потрібно подумати – це мігрень.

Чи існує ефективне лікування?

Лікування помутнінь склоподібного тіла залежить від їх причини.

Найправильніше рішення при появі мушок, що літають – звернутися до офтальмолога. Лікар такої спеціальності є у медичному центрі “Ваш Зір” – кандидат медичних наук Крижова Н.М. та лікар офтальмолог вищої категорії Желязков О.О.

Особливо важливо якнайшвидше звернутися до лікаря у разі спонтанного збільшення кількості або розмірів мушок і, тим більше, при появі іскор/блискавок.

Проте не варто впадати в паніку при появі мушок особливо при невеликій їх кількості, що викликає швидше психологічний дискомфорт, ніж реальні проблеми зі зором. Є “мушки”, які людина бачить при яскравому світлі, при погляді на сніг, на блакитне небо, і вони практично постійні. Іноді людина звертає на них увагу, іноді ні. Не дивуйтеся, що в деяких випадках лікар взагалі не виявить проблем зі склоподібним тілом. Розмір, будова і склад, а також розташування «мушок» — все це має значення для виявлення причин явищ, що турбують пацієнтів. методів консервативного лікування немає. З активних втручань за кордоном використовується лазерний вітреолізис, коли видимі лікарем причини мушок (що не завжди можливо) розбиваються в пилюку. Інший метод – це видалення мушок разом зі склоподібним тілом – операція вітректомії. Але можливі ускладнення можуть бути набагато важчими, ніж літаючі мушки. Варто зазначити, що бувають такі рідкісні випадки, коли мушки мимоволі зникають. Однак найчастіше дефекти в склоподібному залишаються: просто вони залишають видиму зону. При підтвердженому лікарем відсутності загрозливих для зору проблем лікування зазвичай не потрібне. Людині потрібно лише адаптуватися до цього явища (насамперед психологічно) і намагатися не звертати на нього увагу. Але це виходить не завжди. Наприклад, буває так, що проявами деструкції склоподібного тіла стають оптичні ефекти, що значно знижують якість зору.

Рекомендовані статті:

Гімнастика для очей< /p>

30 дивовижних фактів про очі

Фотохромні лінзи для окулярів: упередження та факти.