Кожен знає, що зір можна коригувати за допомогою окулярів та контактних лінз. Набагато менше людей в курсі, що є контактні лінзи, які «працюють» лише вночі, надаючи людині можливість чітко бачити вдень без будь-яких окулярів та лінз. Йдеться про ортокератологічні лінзи (ОК-лінзи).
Суть методу ортокератології
Ортокератологія – це нічний метод корекції зору за допомогою спеціальних жорстких газопроникних контактних лінз з так званою зворотною геометрією. Початком розквіту сучасної ортокератології в усьому світі та в Укрині є 2002 рік, коли було чітко сформовано техніку підбору ОК-лінз та досягнуто явних успіхів у їх застосуванні. Суть методу полягає в наступному: користувач надягає ОК-лінзи перед сном, спить у них усю ніч, а вранці знімає їх. Не дивно, що «у народі» ці лінзи відомі також як «нічні лінзи». В результаті протягом усього наступного дня і навіть довше користувач може чітко бачити без використання будь-яких засобів корекції зору, чи то окуляри, чи контактні лінзи. Пояснюється такий тривалий ефект здатністю рогівки зберігати деякий час форму, яку надала їй задня поверхня ОК-лінзи. В результаті змінюється заломлююча сила рогівки, яка, будучи природною лінзою, що входить в оптичну систему ока, починає фокусувати промені так, щоб вони сходилися на сітківці ока. Завдяки цьому досягається висока чіткість зору.
“>
Безпека використання ОК-лінз
На відміну від лазерної корекції зору, ортокератологія не є незворотною. Приблизно через дві доби ефект від дії ОК-лінз на рогівку сходить нанівець, і зір повертається до вихідних показників. Як і у випадку зі звичайними м’якими і жорсткими контактними лінзами, успіх і безпека використання ОК-лінз застосування (1 раз на добу або трохи рідше) та від ретельного дотримання рекомендацій щодо догляду за ними. Зважаючи на те, що сучасні ОК-лінзи виготовляються з жорстких матеріалів, що володіють високим ступенем змочуваності і легко пропускають через себе кисень, навіть при закритих століттях вони не призводять до дискомфорту та гіпоксії, або кисневого голодування, рогівки.
Призначення ОК -лінз
Ортокератологія застосовується для корекції таких порушень зору, як міопія, тобто короткозорість, середнього та високого ступенів (до 6,0–7,0 дптр) та астигматизм (до 3,5–4,0 дптр). Одним із найбільш приватних показань до застосування даного методу відноситься прогресуюча короткозорість, яка спостерігається в дитячому та ранньому підлітковому віці, тобто у шкільні роки. Це досить серйозне порушення зору, яке провокує подовження форми очного яблука, що може призвести до таких ускладнень, як відшарування сітківки і навіть часткова втрата зору. Експериментально доведено ефективність застосування ОК-лінз у уповільненні розвитку короткозорості та зміни форми очного яблука.
Кому підходять ОК-лінзи
Діти та підлітки. Як випливає з вищесказаного, ортокератологія відмінно підходить для корекції зору дітей і підлітків, оскільки прогресуюча короткозорість зустрічається саме серед цієї категорії користувачів Крім того, відсутність на очах будь-яких засобів корекції зору в активну добу відкриває великі можливості для занять спортом та участі в рухливих іграх. Застосування ОК-лінз також виключає небезпеку занесення в очі інфекції через звичайні лінзи вдень, коли діти та підлітки не завжди стежать за гігієною своїх рук. У випадку з дітьми перед звичайними контактними лінзами у ортокератологічних є і такий плюс: дитина застосовує їх лише в той час, коли батьки знаходяться поруч – перед сном та вранці, що також підвищує безпеку використання цього засобу у ранньому віці. Не слід забувати і про те, що відсутність у денний час на очах підлітків засобів корекції зору, видимих для оточуючих, таких як окуляри, позбавляє їх від глузувань з боку однолітків, завдяки чому не обмежується їхнє почуття власної гідності.Спорт і активний дозвілля. Згадана вище свобода від будь-яких засобів корекції зору в денний час робить застосування ОК-лінз дуже зручним також для дорослих, які захоплюються спортом та активно проводять своє дозвілля. На відміну від звичайних контактних лінз та окулярів, які при різких рухах можуть зміщуватися на очах або спадати з обличчя, ефект нічного впливу ОК-лінз на рогівку забезпечує стабільний і чіткий зір за будь-якої інтенсивності рухів вдень. Крім того, під звичайні контактні лінзи під час занять багатьма видами спорту можуть легко потрапити частинки пилу, що викликає у спортсмена дискомфорт. Важко переоцінити зручність застосування ОК-лінз у корекції зору тих, хто займається водними видами спорту, адже у воді контактні лінзи може просто змити з очей, а про застосування звичайних окулярів під час плавання чи катання на водних лижах не може бути й мови. >Професійна діяльність. ОК-лінзи оптимально підходять і представникам різних професій, що вимагають великої концентрації уваги та відсутності відволікаючих факторів.
Отже, є чимало причин скористатися ОК-лінзами для корекції свого зору дітям, дорослим , у тому числі людям похилого віку. Особливо актуально вдаватися до них у разі прогресування у дитини міопії та коли спорт, активний відпочинок та професійна діяльність важко сумісні з носінням окулярів та контактних лінз. Практично всім бажаючим ОК-лінзи при належному догляді за ними та правильному їх застосуванні зможуть дарувати високу гостроту зору багато років. Причини призначення ортокератологічних лінз
Контингент |
Причини |
Діти та підлітки |
Лікування прогресуючої міопії, рятування від глузування з боку однолітків |
Спортсмени |
Виключення відволікаючих факторів та ймовірності зміщення лінз на очах або їх випадання |
Любителі активного відпочинку |
Виключення ймовірності втрати лінз та потрапляння під них частинок пилу |
Представники ряду професій |
Виключення відволікаючих факторів |