Ангіографія без контрасту (ОСТ-ангіографія, ОСТ-А, Angio-ОСТ) – найсучасніший допоміжний (додатковий) метод діагностики та спостереження за динамікою судинних захворювань ока, який значно розширив можливості офтальмологів і спростив процес діагностики для пацієнта.
Застосовується як доповнення до традиційної оптичної когерентної томографії при:
- вологих формах макулодистрофії (вологої вікової макулодистрофії)
- діабетичної маулопатії та діабетичної ретинопатії
- тромбозі центральної вени сітківки
- порушення кровообігу в системі зорового нерва
- інших хворобах ока, що супроводжуються зміною кровотоку та появою нових судин.
li>
У чому суть методу?
Сучасні оптичні когерентні томографи сканують структури ока за допомогою низькоінтенсивних лазерів. Потім комп’ютер формує зображення з неймовірно високою роздільною здатністю (вдається побачити структури розміром менше мікрометра). Ангіографія без розмаїття – не окремий метод, а особливий алгоритм обробки даних при якому програма аналізує зміни в «картинці» за секунди. Оскільки на очному дні рухається тільки кров, то аналізуючи зміни можна отримати зображення крові всередині навіть найменших судин (капілярів). Лікар отримує інформацію про те, в яких судинах немає кровообігу, де знаходяться «зайві» нові судини в проліферативній стадії діабетичної ретинопатії, де знаходиться і чи є активною неоваскулярна мембрана за вологої форми вікової макулодистрофії.
В ніж переваги ОСТ-ангіографії порівняно з ФАГ (флуоресцентною ангіографією)?
ФАГ – золотий стандарт у діагностиці очних хвороб протягом майже 50 років. Останнім часом використовується дедалі рідше. Оскільки:
- мається на увазі введення у вену флуоресцентної речовини (флуоресцеїну). У деяких людей на нього алергія та проведення досліджень стає неможливим
- при ФАГі потрібно розширення зіниці та тривала (до 60 хвилин) підготовка до дослідження
- ФАГ – по суті фотографія, яка має всі недоліки фотографій , чутлива до прозорості кришталика та склоподібного тіла
Ангіографія без контрасту, поступово витісняє ФАГ, тому що:
- не вимагає підготовки , Проводиться без введення активних речовин, в більшості випадків не вимагає навіть розширення зіниці. Саме дослідження займає до 6 секунд для кожного ока.
- має набагато більшу роздільну здатність, дозволяє отримати детальнішу інформацію
- може повторюватися необмежену кількість разів. Наприклад – виявили проблему, провели лікування «завтра» повторюємо обстеження, бачимо, що відповіді на лікування немає – міняємо тактику (ще два роки тому, про таке можна було лише мріяти).
Чи означає сказане, що ФАГ більше не потрібний?
Ні. Флуоресцентна ангіографія тепер застосовується рідше, але вона, як і раніше, є незамінною при діагностиці деяких форм макулодистрофії, уточненні стадії діабетичної ретинопатії, діагностиці хоріоретинітів та багатьох інших захворювань ока.
У чому недоліки ангіографії без контрасту?
На сьогоднішній день кількість приладів для Ангіо ОСТ в Україні можна перерахувати на пальцях рук. Приблизно стільки ж фахівців, здатних коректно трактувати результати дослідження. Отже, метод не можна назвати доступним для всіх.
Далеко не в кожному випадку ангіо-ОСТ може надати інформацію, на яку розраховує лікар. Результати часто слід уточнювати. Тому разом з ангіо ОСТ обов’язково потрібно робити звичайну оптичну когерентну томографію. У тандемі ці методики працюють чудово і завжди підвищують те, що називається «діагностичною цінністю дослідження».
Безпосередня тривалість дослідження 6-12 секунд.
Загальна тривалість перебування в Центрі під час проведення Ангіо-ОСТ – 30-50 хвилин.
Дослідження виконується за призначенням лікаря Центру або за призначенням Вашого лікаря, за попереднім записом.
У більшості випадків не потрібна додаткова підготовка. У деяких випадках може знадобитися розширення зіниць, після чого 2-3 години можуть виникати труднощі з читанням та керуванням автомобіля.