Оцінка стану органів зору включають безліч процедур, які дозволяють гранично точно виявити відхилення і поставити діагноз. Один із традиційних засобів діагностики – тест Амслера. З його допомогою офтальмолог має можливість виявити спотворення зору. Особливо важливим є проведення тесту при підозрі на вологий вигляд ВМД. Якщо вдасться виявити цю недугу на ранній стадії, то велика ймовірність вилікувати її або хоча б зупинити погіршення зору.
Як проходить тест?
Для проведення тесту Амслера потрібно сітка Амслера. Це квадрат, розітнутий паралельними прямими на безліч інших квадратів. У середині знаходиться жирна крапка. Завдання пацієнта – уважно дивитися на цю точку протягом 10-15 секунд. якщо пацієнт бачить рівні лінії без найменших спотворень та плям, то все гаразд. Якщо ж помічені якісь зміни, пацієнту здається, що лінії вигнуті – необхідно проводити подальші обстеження та терміново вживати заходів щодо зупинки захворювання.
Для отримання максимально точних результатів потрібно дотримання деяких умов:
< ul>
Тест потрібно проводити в окулярах або лінзах, якщо пацієнт їх носить.
Відстань сітки від очей не повинна перевищувати 30 см.
Необхідно зосередитися на точці, що знаходиться в центрі і поступово наближати сітку до очей.
Тест проводиться по черзі на кожному з очей, щоб дізнатися, в якому оці є відхилення.
Для оцінки стану зору необхідно визначити наступні параметри:
- Рівність ліній
- Розмір квадратів (вони повинні бути всі ідентичними)
- Чіткість ліній (ніякого затуманювання та знебарвлення бути не повинно)
li>
Тест дуже простий і може проводитись у домашніх умовах. Чим частіше сама людина перевірятиме зір за допомогою сітки, тим більше шансів, що вона вчасно помітить відхилення. Справа в тому, що це найпростіший спосіб виявити захворювання на ранньому етапі. Інші симптоми з’являються набагато пізніше.
Центральна частина сітківки складається зі світлочутливих клітин, вона називається макулою. Викликані різними причинами ушкодження клітин у цій галузі прийнято називати макулодистрофією сітківки. Пацієнти з подібною проблемою можуть скаржитися на те, що бачать чорну пляму у центральній частині свого поля зору. Макулодистрофію все частіше називають віковим захворюванням, на яке страждають багато людей похилого віку.
Процедура проведення тесту Амслера
Під рукою необхідно мати картинку «решітки Амслера».
Лікар дає пацієнту необхідні вказівки та запитує про те, яке зображення виходить у пацієнта. При необхідності процедуру можна провести і самостійно, але при цьому не варто поспішати з діагнозом. Алгоритм проведення тесту Амслера досить простий. Пацієнту необхідно:
- Заплющити одне око.
- Пристально дивитися на жирну точку, розташовану по центру решітки на відстані витягнутої руки.
- Не відводячи погляду від цієї точки, необхідно повільно наблизити до обличчя картинку, на таку відстань, коли з бічного поля зору зникне якийсь із червоних овалів (зазвичай це відбувається на відстані 20-30 см від очей).
< h2>Необхідно відповісти на запитання:
- Усі лінії сітки Амслера видно пацієнту як рівні та прямі?
- Чи всі квадрати в ґратах мають однаковий розмір?
- Чи немає видимих зон, де затуманюється, спотворюється або знебарвлюється зображення?
Якщо розташовані близько до центральної точки лінії зігнулися, можливо у пацієнта може бути виявлена макулодистрофія.
Діагностувати необхідно по черзі обидва ока. Якщо пацієнт у повсякденному житті носить окуляри або контактні лінзи, то й на ґрати Амслера він має дивитися у них. Сьогодні процедуру можна пройти навіть в онлайн-режимі, на багатьох сайтах розміщено малюнок сітки Амслера. У такому випадку обличчя поступово потрібно наближати до екрану комп’ютера, в іншому ж процедура не буде нічим відрізнятися від своєї офлайн-версії. Недуга, яку можна виявити за допомогою цієї сітки – волога макулодистрофія. Це захворювання ранніх етапах супроводжується спотвореннями зору, у яких прямі лінії здаються викривленими. Спочатку спотворення малопомітне. Його можна виявити лише за допомогою цієї сітки. Своєчасне виявлення подібних симптомів дозволяє швидко вжити заходів для лікування, що дає можливість зберегти зір і знижує реабілітаційний період. кон’юнктивіт
30 дивовижних фактів про очі
Правильне харчування для зору