Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Жити, щоб бачити – бачити, щоб жити. Лазерна корекція зору

Близько 80 % усієї інформації ми отримуємо за допомогою зору. Нас оточує безліч цікавого: яскрава природа, відеоряд на екрані телевізора, що постійно змінюється, картинки в книгах і глянцевих журналах… Стільки всього потрібно побачити! Але стовідсотковий зір є далеко не у всіх. Сучасні методи корекції зору дають їм другий шанс. Лазерна корекція — одна з найпопулярніших процедур в офтальмології. Під час корекції променя лазера точково впливає на рогівку, змінюючи її кривизну. Це дає можливість одержати чіткі зображення, заломлюючи світло в самому очі і направляючи його на сітківку. Існують кілька варіантів лазерної корекції зору. На практиці найчастіше застосовують фоторефрактивну кератектомію і лазерний кератомілез.

Фоторефрактивна кератектомія (ФРК) — безконтактний вплив лазером на поверхневі шари рогівки. В ході операції лазер ніби шліфує і заново будує її поверхню. Офтальмохірург не взаємодіє з тканинами ока безпосередньо, всі дії контролюються комп’ютером. Операція триває менше ніж хвилину. При високих ступенях порушення зору ФРК проводять кілька етапів.

Другий метод — LASIK (лазерний кератомілез) вважається більш безпечним і ефективним. Операція виконується також згідно з точним комп’ютерним розрахунком, індивідуальним для кожного пацієнта. LASIK – це комбінація мікрохірургії та лазерної технології. Метод хороший тим, що дозволяє зберегти анатомію шарів рогівки. Операція проводиться поетапно. Спочатку відокремлюють верхній шар рогівки за допомогою мікрокератома. Потім лазером надають потрібну кривизну рогівці і повертають верхній захисний шар на місце. Ілля Васильович Богуш, кандидат медичних наук, лікар-офтальмолог вищої категорії Новосибірської філії ФДБУ «МНТК «Мікрохірургія». С. Н. Федорова» відзначає велику популярність другого типу лазерної корекції: «LASIK — більш ефективна операція з меншою кількістю ускладнень. Вже через 2—3 години після операції людина почувається практично здоровою. Коли ми надаємо пацієнтові вибір, найчастіше багато хто віддає перевагу саме цьому методу. Однак є певні обставини, показання, які можуть вплинути на вибір виду корекції, наприклад, якщо людина займається травмонебезпечним видом спорту. У цьому випадку перевага надається лише поверхневим методам. Так, більш тривала реабілітація, але вже через півроку таке око прирівнюватиметься до неоперованого і знову можна повертатися до спорту, до колишнього життя. І навіть більше: багато пацієнтів кажуть, що операція змінює їхнє життя на краще — хтось отримує нову професію, хтось створює сім’ю…»

Лазер не для всіх Як у будь-якого виду лікування, у лазерної корекції є протипоказання. Вони можуть бути відносними та абсолютними. Серед умовних протипоказань — вік (до 18 і після 45 років операції за лазерною корекцією не роблять), будь-які запальні захворювання, спазм акомодації, гормональні порушення. Серед абсолютних — захворювання очей та інших органів і систем: кератоконус, катаракта, глаукома, монокулярність, артрит, цукровий діабет, пресбіопія, імунодефіцит, оперований відшар сітківки та інші. 

Страхи…

Коли ми чуємо слово «операція», волею-неволею представляємо біль і міцно стискаємо зуби… А якщо ще уявити цю саму операцію в повному обсязі свідомості, без наркозу, як тут же готові зомліти. Багато людей бояться болю. Плюс лазерної корекції укладається саме у відсутності болю, звичайно, неприємні відчуття під час операції можливі, але не більше того.

Не варто боятися різкого погіршення зору через кілька років після корекції. Вчені дійшли висновку: лазер впливає тільки на рогівку, не викликаючи в структурі ока порушень. Можливе лише природне погіршення зору внаслідок вікових змін (після 40 років). Третій страх — це страх переплатити. Однак якщо на одну чашу терезів покласти витрати на візити до лікарів протягом життя, щорічну перевірку зору, окуляри та лінзи, а на іншу — лазерну корекцію, то, швидше за все, чаші врівноважуються.

І, нарешті, навіть у разі різноокості цей метод здатний повернути зір. «Бує так, що в одного пацієнта гострота зору на очах різна, наприклад, одне око +5, інший -6. Це неймовірна різниця. Жити із таким зором непросто. Лазерна корекція в цьому випадку творить дива. Те саме належить повною мірою і до іншого випадку різноокість — коли одне око здорове, а іншому потрібна корекція»… і прямі лінії Поки деякі тішать себе думкою, що слабкий зір робить світ прекраснішим, бо завжди є можливість домалювати деталі, що бракують, у своїй уяві, багато людей вже зважилися на лазерну корекцію зору. Ми поцікавилися у лікаря-офтальмолога, що кажуть пацієнти, які перенесли операції з лазерної корекції зору.