Перейти до основного вмісту

Двойное зрение или диплопия

Зір та загальне здоров’я людини

Відомо, що «очі – дзеркало душі». Виявляється, не лише душі. Захворювання різних органів і систем часто мають певні, часто специфічні, очні прояви. зорового нерва.

Найчастіше зустрічаються ураження очей при артеріальній гіпертонії та цукровому діабеті. За ступенем очних проявів можна будувати висновки про стадії даного захворювання та її течії. Саме тому при виявленні у пацієнта артеріальної гіпертензії чи цукрового діабету показано консультацію окуліста з обов’язковим оглядом очного дна.

Підвищення артеріального тиску та зміни очного дна

При гіпертонічній хворобі є специфічні зміни судин очного дна. Ступінь патологічних змін залежить від стадії захворювання.

  • Для початкової фази захворювання характерні функціональні судинні розлади – гіпертонічна ангіопатія сітківки. Окуліст оцінює калібр артерій та вен сітківки, їх перебіг, звивистість. При усуненні гіпертонічних явищ очне дно набуває нормального вигляду.
  • Для наступної стадії гіпертонічної хвороби, якій відповідає стійкий підвищений артеріальний тиск, характерні вже не тільки функціональні, а й органічні зміни судин очного дна – гіпертонічний ангіосклероз – відбувається видиме ущільнення стінки судин.
  • При подальшому прогресуванні захворювання настає стадія гіпертонічної ангіоретинопатії та нейроретинопатії. У патологічний процес залучається і сітківка, і зоровий нерв. Через підвищення проникності патологічно змінених судин на ній з’являються крововиливи та набряки, патологічні вогнища.
  • При підвищенні артеріального тиску до екстремально високих цифр відбувається набряк диска зорового нерва різного ступеня. Відзначаються різке порушення сприйняття кольору, зниження зорової функції: падіння центрального зору і звуження поля зору.

У результаті нейроретинопатії може розвинутися атрофія зорового нерва, що характеризується незворотним зниженням зору.

При симптоматичних артеріальних гіпертензіях, наприклад, нирковій, зміни на очному дні схожі з вищеописаними. Однак склеротичні зміни судин менш виражені, на очному дні велика кількість ексудативних вогнищ (скупчення рідини), вищий ризик розвитку набряку зорового нерва. На відміну від гіпертонічної хвороби, патологічні зміни на сітківці досить швидко прогресують.

Лікування гіпертензивних змін очного дна зводиться насамперед до корекції артеріального тиску. При необхідності застосовується симптоматичне лікування з метою розсмоктування крововиливів на очному дні, усунення набряку, покращення обмінних процесів у сітківці.

Цукровий діабет та інша ендокринна патологія

При захворюваннях ендокринної системи патологічні зміни можуть бути у всіх відділах очного яблука.

Ендокринна офтальмопатія: порушення функції щитовидної залози призводять до змін в орбітальній клітковині та зовнішніх очних м’язах, внаслідок чого розвивається ендокринний екзофтальм (випинання очного яблука) та ендокринна міопатія (поява косоокості). Внаслідок усунення осі очного яблука може відзначатися диплопія – двоїння. При набряклому екзофтальмі може розвинутись оптична нейропатія, яка може досить швидко перейти в атрофію зорового нерва. Внаслідок здавлення нервів та порушення харчування тканин виникає ураження рогівки аж до виразки.

Лікування ендокринної офтальмопатії проводиться спільно з ендокринологом. Призначається гормональна терапія кортикостероїдами. У тяжких випадках показано рентгенотерапію орбіт. Як симптоматичне лікування застосовують препарати штучної сльози для зволоження рогівки при неповному закритті очної щілини. При інфекційних ускладненнях проводять відповідне лікування. Для відновлення нормального становища повік іноді проводять хірургічне лікування.

Пацієнти, які страждають на цукровий діабет, звертаються до офтальмолога зі скаргами на погіршення зору, туман, чорні плями, що плавають помутніння перед очима.

У пацієнтів із цукровим діабетом часто спостерігаються хронічні запальні захворювання переднього відрізка ока – блефарити, блефарокон’юнктивіти, ячмені, трофічні виразки рогівки тощо. Характерною для цукрового діабету є катаракта – помутніння кришталика на кшталт «снігової бурі».

Саме серйозне ускладнення цукрового діабету з боку очей – це діабетична ретинопатія – ураження сітківки. Діабетична ретинопатія характеризується патологічними змінами з боку судин – розширення, патологічна звивистість вен, потовщення венозних стінок, мікроаневризми, відкладення ліпідів уздовж судин, утворюються неповноцінні новоутворені судини, через які відбувається пропотівання рідини з утворенням ексудативних очей. великих крововиливів у сітківку та склоподібне тіло. Може спостерігатись діабетичний макулярний набряк – набряк центральної зони сітківки, що зумовлює зниження центрального зору. Новоутворені судини вростають у склоподібне тіло. З’являються фіброзні розростання, які можуть спричинити відшарування сітківки. Крім цього може розвинутися вторинна глаукома.

Лікування діабетичної ретинопатії, крім базисної терапії цукрового діабету, включає велику кількість саме офтальмологічних схем і методів: від проведення курсу комплексної консервативної судинної, антиоксидантної терапії до новітніх сучасних , фотодинамічна терапія або введення спеціальних препаратів у склоподібне тіло Часто проводять лазерне лікування сітківки з метою коагуляції неповноцінних судин, усунення набряку та профілактики підвищення внутрішньоочного тиску. Під час розвитку діабетичної катаракти показано її хірургічне видалення.

Чому вагітним потрібен огляд очного дна

Токсикоз вагітних: При ранньому токсикозі вагітних спостерігаються зміни судин сітківки – розширення вен, звуження артерій, звивистість окремих дрібних артерій, при більш тяжкому перебігу може бути гіперемія диска зорового нерва можуть виникати крововиливи в сітківку і ретробульбарний неврит, які, на відміну від судинних змін, що протікають безсимптомно, вже супроводжуються відповідною клінічною картиною: погіршенням зору, туманом, появою плям перед очима.

Розлади зору, що раптово виникли під час другої половини вагітності, такі як миготіння мушок, туман, пелена перед очима, погіршення зору аж до його короткочасної втрати, і різке погіршення загального стану: головний біль, запаморочення, млявість, нудота , блювання, набряки, ціаноз шкіри та слизових оболонок можуть бути ознаками пре- та еклампсії – найбільш важких форм пізнього токсикозу вагітних, які є життєнебезпечними для матері та дитини та вимагають негайної госпіталізації та екстреної медичної допомоги у спеціальних умовах (палати еклампсії).

Особлива увага приділяється вагітним жінкам з міопією та периферичними вітреоретинальними дистрофіями, оскільки в цих випадках існує загроза відшарування сітківки при розродженні природним шляхом.

Офтальмолог оглядає очне дно у таких жінок у першому та третьому триместрах вагітності та дає висновок про спосіб розродження з урахуванням змін на очному дні.

Де ховається інфекція

Характерні зміни очей спостерігаються при деяких специфічних інфекціях – туберкульоз, токсоплазмоз, сифіліс та ін. При таких захворюваннях часто спостерігаються запалення судинної оболонки та сітківки – хоріоретиніти. Основною скаргою пацієнтів є більш менш виражене зниження гостроти зору, залежно від локалізації запальних вогнищ на очному дні. Під час огляду очного дня виявляються самі запальні осередки, і навіть судинні зміни, крововиливу, порушення прозорості склоподібного тіла.

Проводять лікування основного захворювання та симптоматичну терапію, застосовуючи і місцеве введення лікарських засобів у вигляді очних крапель, парабульбарних та субкон’юнктивальних ін’єкцій.

Ревматизм – хвороба не тільки серця та суглобів

При ревматизмі також відбуваються патологічні зміни в органі зору.

При ревматизмі відбувається, крім ураження сполучної тканини, патологічні зміни судин мікроциркуляторного русла, у тому числі й судин ока. Найчастіше спостерігаються токсико-алергічні увеїти (запалення судинної оболонки ока), васкуліти та ретиноваскуліти, які можуть зачіпати як артерії, так і вени сітківки: розвивається запалення та деструктивні зміни судинної стінки, аж до некрозу, можуть бути крововиливи.

Характерна тенденція до тромбоутворення, тому може виникнути непрохідність центральної артерії або вени сітківки. У разі відзначається значне зниження гостроти зору. Перебіг ревматичного васкуліту дуже важкий, можливі множинні крововиливи в сітківку, ураження центральної зони сітківки – макулярної області. Лікування тривале і комплексне. Але рано розпочате разом із ревматологом лікування нерідко призводить до зворотного розвитку процесу поліпшення зору.

Захворювання крові

Зміни органу зору можуть бути також і при захворюваннях крові. Залежно від конкретного захворювання можуть бути: крововиливи в сітківку, склоподібне тіло, під кон’юнктиву, зміни калібру та перебігу судин сітківки, у ряді випадків розвивається застійний диск зорового нерва з відповідною симптоматикою, у найважчих випадках може бути ексудативне відшарування сітківки. Трапляється, що очні симптоми виявляють раніше, ніж інші клінічні прояви захворювання. Лікування проводиться разом із гематологом. Зауважено, що при поліпшенні загального стану та сприятливому перебігу захворювання покращується і стан органу зору.

Від офтальмолога до невролога

При захворюваннях центральної нервової системи спостерігаються різна очна симптоматика – обмеження рухів очей, поява двоїння, різні дефекти поля зору, зниження зору різного ступеня, раптова втрата зору з наступним відновленням, біль за оком. На очному дні можуть бути характерні зміни судин або диска зорового нерва. Буває так, що жодних патологічних ознак на очному дні не виявляється. Діагноз встановлюється разом із неврологом. Лікування зводиться до лікування основного захворювання.

Отже, орган зору часто залучається до патологічного процесу при загальних захворюваннях організму. Для представників багатьох медичних спеціальностей важливі консультації офтальмолога, вони є компонентом клінічного обстеження хворого, необхідним для уточнення діагнозу та визначення стадії та перебігу захворювання, коригування схеми лікування.