Ортокератологія- це один з методів безопераційної корекції аномалій рефракції, за допомогою застосування жорстких газопроникних контактних лінз, що одягаються на ніч, та за допомогою запрограмованої перебудови епітелію рогівки покращують гостроту зору. Даний спосіб дозволяє днем обходитися очок і контактних лінз і мати при цьому хороший зір. Безпечний і повністю оборотний.
Ефект лінз
Особливо активно останнім часом стали призначати ОК-лінзи дітям з прогресуючим характером міопії, оскільки ціла низка досліджень переконливо показує їхній стабілізуючий ефект. Механізмом гальмування міопії є усунення гіперметропічного дефокусу на периферії сітківки при застосуванні ОК-лінз, оскільки це основний фактор, що провокує зростання ока. Найбільший ефект корекції зору (до 75%) зазвичай досягається вже після першого застосування. Повна корекція та стабільність результатів настає через 7-10 днів. Протягом дня, коли лінза не одягнена, спостерігається невеликий регрес ефекту (від -0,25 до -0,75 D). Частина пацієнтів виходить на режим носіння ніч через ніч.
Усі конструкції ОК-лінз засновані на тому самому принципі, однак різні дизайни мають певні відмінності. В даний час ми користуємось лінзами Doctor Lens – ESA. Конструкцію цих лінз створив Антоніо Калоссі, відомий італійський професор оптометрії. Всі ці особливості роблять лінзи DL-ESA високоефективним і сучасним інструментом для ОК-терапії.
Завдяки своїй 100% газопроникності ОК-лінзи не порушують нормальної фізіології передньої поверхні ока (надходження кисню до рогівки та обмін сльози), на відміну від звичайних контактних лінз.
Термін використання кожної лінзи – один рік, а догляд за ними не складніший за догляд за м’якими контактними лінзами. Тимчасовий ефект рефракційної терапії рогівки дає пацієнту повну свободу вибору. Пацієнт у будь-який момент може відмовитися від носіння ОК-лінз на користь більш звичної очкової або традиційної контактної корекції зору, а також зробити лазерну корекцію зору. Показання: Вік від 6 років до 40 років (40 років – умовна межа, пов’язана з появою пресбіопії, можна змінити рівень корекції)
Міопія 0,50D – 8,00D за сфероеквівалентом для повної корекції. Астигматизм до 2,0 D (торичний ОК-лінза). Можливо при вищій міопії, якщо пацієнт згоден з тим, що у нього збережеться залишкова міопія. Діти та підлітки з прогресуючою міопією Гіперметропія до +4,0 D
Підлітки, які відмовляються носити окуляри або контактні лінзи
Дорослі, яким за професійними показаннями не можна носити окуляри або контактні лінзи – військові, спортсмени, водії, робота на висоті, робота в задимлених або запорошених приміщеннях тощо.
Дорослі пацієнти, яким неможливо виконати лазерну корекцію (тонка рогівка)
Протипоказання:
Відносні
- Широка зіниця
- Прямий астигматизм більше 2,0 D – (необхідні спеціальні торичні ОК-лінзи)
- Нерегулярний астигматизм
- Психологічні особливості
- Вагітність, період лактації
- Ендокринні захворювання
Абсолютні